• Jazz v Aréne | One Day Jazz Festival

    AMC Trio Plus feat. Eric Marienthal | Shai Maestro Trio

    Pravidelný cyklus Jazz v Aréne prináša v novembri koncert zoskupenia AMC Trio feat. Eric Marienthal. V spolupráci s One Day Jazz Festivalom vystúpi aj formácia Shai Maestro Trio.
 

jazzový koncert

Pravidelný cyklus Jazz v Aréne prináša v novembri koncert zoskupenia AMC Trio feat. Eric Marienthal. V spolupráci s One Day Jazz Festivalom vystúpi aj formácia Shai Maestro Trio.

Detailnejší popis


Fanúšikovia kvalitného jazzu sa môžu tešiť na dve hudobné lahôdky v jeden večer.

V rámci pravidelného cyklu Jazz v Aréne prináša Divadlo Aréna koncert zoskupenia AMC Trio feat. Eric Marienthal. 

V spolupráci s One Day Jazz Festivalom bude súčasťou novembrového Jazzu v Aréne aj koncert formácie Shai Maestro Trio.


SHAI MAESTRO TRIO

Shai Maestro (*5. februára 1987, Izrael) 

Vynikajúci izraelský klavirista absolvoval kurzy na Berklee College of Music, kde dostal plné štipendium, ktoré však odmietol. Svoju kariéru odštartoval v skupine kontrabasistu Avishai Cohena. Od vlastného debutu s triom v roku 2011 si Shai Maestro buduje renomé jedného z najlepších klaviristov svojej generácie. Izraelský rodák má za sebou už štyri albumy, pričom každý jeden z nich získal vynikajúce ohlasy u kritikov renomovaných portálov a magazínov. 

Rok 2018 priniesol ďalší posun v jeho kariére a to spoluprácu s prestížnym vydavateľstvom ECM, v ktorom vydal album – The Dream Thief, ktorý prináša sedem autorských kompozícií lídra a dve prevzaté skladby. Maestro si so sebou prizval do ECM svoje dlhoročné trio v zložení Jorge Roeder a Ofri Nehemya. Ich vzájomná chémia dokázala vytiahnuť z Maestrových kompozícii to najlepšie. Maestro otvára set veľmi delikátnou a jemnou melancholickou skladbou My Second Childhood od jeho učiteľa Matti Capsiho. Inštrumentálna skladba pre sólový klavír je výrazne inšpirovaná vážnou hudbou, no harmónia a samotná kompozícia je moderná a preberá prvky jazzu a súčasnej tvorby. Maestro patrí k inovatívnym a kreatívnym umelcom, ktorí neradi kopírujú niekoho štýl a snažia sa mať vlastný prístup a sound. Práve v tomto je Maestro majster a dokazuje to každou ďalšou autorskou skladbou. The Forgotten Village je lyrickou baladou s veľmi minimalistickým zhudobnením. Spoluhráči len jemne podfarbujú Maestrovu hru, aby vynikol klavír a jeho jedinečné melodické a harmonické myslenie. Shai celý album štylizoval do meditatívnej polohy s dôrazom na zvukomaľbu a lyrické melódie. Nečakajte teda nejaké bujaré energické skladby. Je to jemný delikátny album, ktorý presadzuje krásu v jednoduchosti a chce preniknúť do vášho podvedomia. Album Dream Thief je síce nenápadný, no veľmi príjemný.


jazzový koncert

21.11.2019

Dátum premiéry

2 hod. 25 min.

15 min. prestávka

Hrajú

saxofón Eric Marienthal (USA)

piano Peter Adamkovič

kontrabas Martin Marinčák

bicie Stanislav Cvanciger

gitara Samuel Marinčák

v rámci One Day Jazz Festivalu vystúpi aj formácia Shai Maestro Trio


Partneri divadla Aréna