• Agatha Christie

    Bod nula

    Klasický príbeh Agathy Christie nesklame žiadneho milovníka dobrej detektívky - ostrovná situácia, falošné stopy, amatérsky detektív a nečakané rozuzlenie s niekoľkými zvratmi.
 

konečne poriadna detektívka

Klasický príbeh Agathy Christie nesklame žiadneho milovníka dobrej detektívky - ostrovná situácia, falošné stopy, amatérsky detektív a nečakané rozuzlenie s niekoľkými zvratmi.

Detailnejší popis


Trochu panovačná aristokratka lady Tressilianová obýva nádherné sídlo nad útesom. Na sklonku leta sa v ňom stretáva zaujímavá skupina ľudí; tenisová hviezda Nevile Strange príde so svojou novou ženou Kay. Sprevádza ich priateľ, ktorý sa od krásnej Kay nevie odtrhnúť. V tom istom čase je do domu svojskej lady pozvaná aj Audrey Strangeová, Nevilova prvá žena, záhadná dáma, ktorá zdanlivo nemá žiadne emócie. Keď sa zjaví aj Thomas Royde, tichý muž, ktorý nebol v rodnej krajine už sedem rokov a zrejme má v pláne požiadať Audrey o ruku, začína sa atmosféra zhusťovať. Skúsený advokát na dôchodku, rodinný priateľ pán Treves, pohotovo skonštatuje, že "vo vzduchu je cítiť pušný prach - stačí malá iskra a vybuchne to." Nikto z hostí v dome nevie, že všetko smeruje k bodu nula - k vražde.

Detektívna hra Agathy Christie Bod nula sa vyznačuje veľmi silnou rovinou vzťahov, ktoré by aj bez detektívnej zápletky vystačili na celovečernú drámu. Samotná Agatha Christie príbeh Bodu nula zaradila medzi svoje najlepšie. Hra obsahuje všetko, čo patrí k dobrej klasickej detektívke - ostrovná situácia, falošné stopy, detektív-amatér, nečakané rozuzlenie s niekoľkými zvratmi. Postava legendárneho detektíva Hercula Poirota sa v nej síce nenachádza, no jeho duch je citeľný v celej hre.


Recenzie

Detektívka v divadle

05.04.2012 | SME | Stanislava Matejovičová

Bod nula - vražda patrí na záver

10.04.2012 | Pravda| Lucia Fajnerová

konečne poriadna detektívka

04.04.2012

Dátum premiéry

2 hod. 40 min.

15 min. prestávka

Tvorcovia

Réžia Roman Polák

Preklad a dramaturgia Zuzana Šajgalíková

Scéna Tomáš Rusín

Kostýmy Peter Čanecký

Masky Juraj Steiner

Hudba Sisa Michalidesová

Pohybová spolupráca Matej Chren

Hrajú

Nevile Strange Juraj Loj

Kay Strangeová Kristína Greppelová / Zuzana Kanócz

Audrey Strangeová Eva Sakálová / Danica Matušová

Lady Tressilianová Anna Javorková

Matthew Treves Peter Šimun

Mary Aldinová Lucia Vráblicová

Ted Latimer Braňo Deák

Thomas Royde Miloslav Kráľ

Vrchný inšpektor Battle Martin Mňahončák

Inšpektor Leach Tomáš Palonder


Partneri divadla Aréna