• Oscar Wilde

    JE DÔLEŽITÉ MAŤ FILIPA

    Jedna z najznámejších komédií v dejinách divadla odhaľuje život anglickej smotánky, pre ktorú sú správne meno a pôvod tými najdôležitejšími predpokladmi na šťastný život.
 

ľahkovážna komédia pre seriózne publikum

Jedna z najznámejších komédií v dejinách divadla odhaľuje život anglickej smotánky, pre ktorú sú správne meno a pôvod tými najdôležitejšími predpokladmi na šťastný život.

Detailnejší popis


Dvaja typickí anglickí gentlemani z konca devätnásteho storočia sa pohrávajú so skutočnou pravdou, aby do svojho pokojného života vniesli aspoň trochu vzrušenia. To privítajú aj dve znudené mladé dámy, ktoré majú o svojich budúcich manželoch jasnú predstavu – Cecília a Gvendolína. Osud jednej riadi prísna a dominantná mamička Lady Bracknellová a život druhej má v rukách vychovávateľka slečna Prismová, ktorá má okrem učebníc vždy po ruke aj nejaké to zrnko múdrosti. Tomu, čo sa deje v dome anglickej smotánky sa nestačia čudovať ani dôstojný pán Frederick či mĺkvi sluhovia Merriman a Lane.

Na prvý pohľad ideálny život, no keď sa všetci stretnú pod jednou strechou, všetko sa zmení. Do deja vstúpia tajomný pán Bunbury a očarujúci Filip a z nevinnej konverzačnej hry sa stáva detektívka.

Duchaplná komédia s výnimočnými hereckými kreáciami o tom, že máločo v našich životoch je čiernobiele... Snáď len klavír.

Konverzačná komédia s prvkami satiry a majstrovskými dialógmi plnými irónie, sarkazmu, paradoxov a aforizmov sa v divadlách po celom svete teší obrovskému úspechu a niekoľkokrát bola aj sfilmovaná – z roku 1979 si ju pamätajú tí, skôr narodení ako československú televíznu inscenáciu v hlavných úlohách s Josefom Abrhámom, Libušou Šafránkovou a Stellou Zázvorkovou; v roku 2002 zase ožila na filmovom plátne s Colinom Firthom, Rupertom Everettom, Reese Witherspoon či Judi Dench.

Recenzie

ľahkovážna komédia pre seriózne publikum

14.04.2023

Dátum premiéry

2 hod. 20 min.

15 min. prestávka

Tvorcovia

Autor Oscar Wilde

Réžia Martin Čičvák

Preklad Saša Sarvašová

Úprava Martin Čičvák

Dramaturgia Saša Sarvašová

Scéna Hans Hoffer

Kostýmy Nina A. Stillmark

Hudobné naštudovanie Juraj Bielik

Pohybová spolupráca Silvia Hudec Beláková

Hrajú

Jack Worthing Ján Jackuliak

Algernon Moncrieff Martin Hronský

Lady Bracknellová Jana Oľhová

Gvendolína Fairfaxová Natália Puklušová / Broňa Kováčiková

Cecília Cardewová Barbora Švidraňová

Slečna Prismová, vychovávateľka Anna Šišková

Frederick Chasuble, kňaz Michal Režný

Merriman, sluha / Lane, sluha Sáva Popovič

na klavíri hrá Juraj Bielik


Partneri divadla Aréna