• Divadlo Aréna

    LAZARUS

    26.september, nedeľa o 18:30
    Posledné dielo hudobného velikána Davida Bowieho, ktoré malo svetovú premiéru na Broadwayi v decembri 2015, len mesiac pred jeho smrťou, čím sa toto dielo stalo jeho mementom.
 

Posledné dielo hudobného velikána Davida Bowieho, ktoré malo svetovú premiéru na Broadwayi v decembri 2015, len mesiac pred jeho smrťou, čím sa toto dielo stalo jeho mementom.

Detailnejší popis


Z dôvodu rekonštrukcie budovy Divadla Aréna, budeme od septembra 2021 hrávať naše predstavenia v Divadle Pavla Országha Hviezdoslava (DPOH). 

Inscenáciu LAZARUS pre vás hráme na Javisku DPOH.


PREMIÉRA - VSTUPENKY V PREDAJI

Vzhľadom k prechodu Bratislavy do oranžového stupňa ostražitosti, na základe aktuálne platných nariadení a Covid Automatu pre hromadné podujatia, sme pri realizácii premiéry muzikálu LAZARUS, ktorá sa bude konať dňa 27.9.2021, pristúpili k nelimitovanému počtu divákov, ktorí však musia byť kompletne zaočkovanými osobami.

Kompletne zaočkovanou osobou je osoba, ktorá je:

  • 14 dní po druhej dávke dvoj-dávkovej vakcíny, alebo 
  • 21 dní po jednodávkovej vakcíne, alebo 
  • 14 dní po akejkoľvek dávke, ak osoba prekonala ochorenie COVID-19 za ostatných 180 dní.
Uvedená informácia sa nevzťahuje na ďalšie reprízy predstavenia LAZARUS!

Muzikál Lazarus nadväzuje na nezávislý sci-fi film Man who fell to Earth (Muž, ktorý spadol na Zem), režiséra Nicolasa Roega z roku 1976, kde vtedy mladý Bowie stvárnil hlavnú postavu mimozemšťana, ktorý prišiel na Zem hľadať zdroj vody, pretože jeho domovská planéta už o všetku vodu prišla. Ľudia ho odhalili, mučili, robili na ňom pokusy a zabránili mu v návrate domov. Zničený a depresívny Thomas Jerome Newton ostáva uväznený na Zemi, preberie na seba všetky civilizačné a deštruktívne vlastnosti ľudí, žije ďalej svoj osamelý život a utápa sa v alkohole.

Príbeh Lazarusa začína o štyridsať rokov neskôr, kde vidíme hlavnú postavu ďalej sedieť a prokrastinovať vo svojom New Yorskom byte, osamoteného a utápajúceho sa v gine.

Ako delirické vízie sa mu v byte zhmotňujú ďalšie postavy, mladučké a čisté dievča, ktoré sa snaží dať mu nádej a silu vymaniť sa zo svojho bezcieľneho stavu, no aj diabolský Valentín, metaforická postava zabíjača šťastia a lásky. Obaja hrajú akýsi súboj o jeho dušu. Na jednej strane nádej postaviť raketu a vrátiť sa domov, do vesmíru, k rodine. Na druhej strane všetkého sa vzdať a s nenávisťou k ľuďom zahubiť všetku lásku, dobro a nakoniec zničiť celú planétu Zem. V príbehu sa objavujú ďalšie postavy, ktoré Newton na svojej ceste ku koncu stretáva a vzájomne sa ovplyvňujú. Newton, v stvárnení Roberta Rotha sa dá samozrejme brať aj ako metafora človeka, ktorý sa cíti osamelý, cudzinec medzi vlastnými, človek, ktorého nechápe spoločnosť a vystrčí ho na okraj. Príbeh nejedného nepochopeného génia, vedca, filozofa, umelca o tom, ako si nevážime a nerešpektujeme veci, ktorým nerozumieme.

Muzikál Lazarus sa stal hitom svetových scén a divákov vyhľadávajúcich divadlo, ktoré prepája činohru s hudobným žánrom. Slovenská verzia muzikálu Lazarus vychádza z mimoriadne úspešnej pražskej inscenácie, ale je realizovaná v novom, slovenskom obsadení a prispôsobená novým interpretom, ich naturelu a hereckej polohe.

Inscenácia Lazarus je prvou premiérou Divadla Aréna v priestoroch Divadla Pavla Országha Hviezdoslava, kde bude dočasne hrávať počas prebiehajúcej rekonštrukcie.

Muzikál Lazarus bol premiérovo uvedený na off-Broadway spoločnosťou New York Theatre Workshop dňa 7.12.2015. Umelecký riaditeľ Jim Nicola, výkonný riaditeľ Jeremy Blocker.

   Partnerom inscenácie Lazarus je spoločnosť  SOITRON, s.r.o.

hráme na javisku v DPOH

27.09.2021

Dátum premiéry

2 hod. 0 min.

20 min. prestávka

Hrajú

Thomas Jerome Newton Robert Roth

Elly, jeho asistentka Edita Koprivčević Borsová

Dievča Lenka Libjaková

Valentine Dávid Uzsák

Ben / Michael Erik Žibek

Zach Tomáš Pokorný

Maemi / Japonka Sára Polyáková

Tínedžerka 1 Michaela Trokanová

Tínedžerka 2 Alexandra Lukáčová

Kapela pod vedením Jána Cibulu

Bicie Branislav Novotný

Basgitara Filip Kúdela

Gitara Rastislav Sumega

Saxofón Ján Slezák

Trombón Tomislav Koprivčević

Klávesové nástroje Ján Cibula

nedeľa
26.09.
18:30
19 €
Vstupenka
Organizované
pondelok
27.09.
19:00
25 €
Vstupenka
Kúpiť vstupenku
streda
27.10.
19:00
19 €
Vstupenka
Kúpiť vstupenku
štvrtok
28.10.
19:00
19 €
Vstupenka
Kúpiť vstupenku

Partneri divadla Aréna