• Jazz v Aréne

    Ľubomír Gašpar Cimbal Project

    Autorský projekt cimbalistu Ľubomíra Gašpara a jeho priateľov - mladých jazzových umelcov, ktorého cieľom je spojiť zaujímavú kombináciu cimbalu s typickými jazzovými nástrojmi.
 

jazzový koncert

Autorský projekt cimbalistu Ľubomíra Gašpara a jeho priateľov - mladých jazzových umelcov, ktorého cieľom je spojiť zaujímavú kombináciu cimbalu s typickými jazzovými nástrojmi.

Detailnejší popis


Ľubomír Gašpar Cimbal Project 

Je autorský projekt cimbalistu Ľubomíra Gašpara a jeho priateľov, popredných slovenských umelcov, ktorých cieľom je spojiť zaujímavú kombináciu tradičného nástroja ako je cimbal s klasickými a jazzovými nástrojmi ako je klavír, kontrabas a bicie. Vo svojom repertoári majú hlavne aranžované ľudové piesne rôznych národov. Pri aranžmánoch sa inšpirujú jazzovou hudbou, funky music, pop music, klasickou hudbou, ale aj rytmami, ktoré sú použité v moderných štýloch hip hopu a R’n’B. Spojením týchto nástrojov, inovatívnych aranžmánov a interpretáciou, vzniká zaujímavá symbióza a jedinečný zvuk tejto kapely.


Ľubomír Gašpar

Do svojich 15-tich rokov žil v srdci Slovenska v mestečku Detva, ktoré je známe svojou bohatou ľudovou tradíciou, ktorá sa dodnes zachováva. Ľubomír pochádza z najznámejšej a najvýznamnejšej rómskej hudobníckej rodiny z tohto kraja a okolia. Vášeň k hudbe sa u neho začala prejavovať už na základnej umeleckej škole. Navštevoval triedu Dezidera Oláha Axmana a triedu jeho strýka Romana Berkyho. Neskôr začal študovať na Konzervatóriu J. L. Bellu v Banskej Bystrici v triede Martina Budinského, kde si rozšíril svoje vedomosti a skúsenosti a ponoril sa do tajov klasickej hudby, ktorá ho následne začala formovať. Počas štúdia sa stretol s dvomi dôležitými hudobnými smermi, ktoré ho taktiež veľkou mierou ovplyvnili a vyformovali. Jeden zo štýlov hudby je tradičná maďarská rómska hudba, ktorá je aj typická pre tento nástroj. Táto hudba najviac zasiahla jeho srdce. Druhým dôležitým hudobným štýlom sa stal jazz. Už ako malý chlapec improvizoval na rôzne hudobné námety, či ľudové piesne a komponoval vlastné skladby. Veľmi dôležitým človekom v tejto hudbe bol jeho nevlastný otec Klaudius Kováč, ktorý je uznávaným jazzovým umelcom doma aj v zahraničí. Dlhé debaty, počúvanie hudby s jeho otcom mu priniesli úrodu, ktorú zúročil vo svojom hudobnom profile. V roku 2013 sa stáva poslucháčom Hudobnej akadémii J. Albrechta v Banskej Štiavnici. Ukončil Magisterské štúdium pod vedením svetovo uznávaného cimbalistu Marcela Comendanta. Už počas štúdia založil zoskupenie, v ktorom spája netradičným spôsobom cimbal s hudobnými žánrami ako je jazz, funk, latin a veľa iných. Ľubomír založil aj množstvo iných hudobných projektov s ktorými koncertuje doma i v zahraničí. 

Jakub Tököly

Narodil sa v Novej Bani do rodiny s hlbokou hudobnou tradíciou. Jeho vášeň pre hudbu sa začala prejavovať už v rannom detstve. Po ukončení základnej umeleckej školy získaval a rozširoval svoje hudobné vedomosti na konzervatóriu J. L.Bellu v Banskej Bystrici. Okrem klasickej hudby, ktorá ho v tomto období začínala formovať, vstúpil do jeho života intenzívny element Jazz. V Banskej Bystrici sa stal študentom popredného jazzového klaviristu a pedagóga Klaudia Kováča. V tomto období sa stal členom quarteta Martin Uhereka. Kvôli štúdiám odchádza na JAMU v Brne. V rokoch 2014-2016 bol poslucháčom magisterského štúdia na viedenskej univerzite Musik und Kunst Privatuniversität der Stadt v klavírnej triede Olivera Kenta. Počas vysokoškolského štúdia sa stal sidemanom vo formáciách Lukáš Oravec Quartet (2011 - 2013) a Hi-Fly trio. V roku 2013 formuje trio Nothing but New. Vo vlastnom projekte sa Jakub Tököly predstavuje nielen ako klavirista ale svoj hudobný záber rozširuje o aranžovanie a skladanie autorských skladieb.

Peter Korman

Kontrabasista Peter Korman je predstaviteľ nastupujúcej slovenskej jazzovej generácie. Jeho hudobné začiatky sa viažu k slovenskému folklóru, ktorému sa venoval 8 rokov. Súbežne vyštudoval klasický kontrabas na konzervatóriu v Banskej Bystrici. Neskôr pokračoval v štúdiu jazzového kontrabasu v Brne na JAMU a v Berlíne na Jazz Institut Berlin. Stabilne pôsobí vo formáciách Alf Carlsson/Jiří Kotača Quartet, Matúš Jakabčic SK/CZ big band, Milokraj Marty Töpferovej alebo Ľubomír Gašpar Cimbal Project. Spolupracoval s renomovanými hudobníkmi ako Juraj Bartoš, David Dorůžka, Gábor Winand, Elsa Valle, Gábor Bolla, Sándor Molnár, Sullivan Fortner. Jeho kontrabas znie na viacerých albumoch prevažne z jazzového prostredia, ale aj z oblasti vážnej hudby, folklóru a world music. Koncom tohto roku mu vyjde debutové CD s jeho autorskou hudbou.

Peter Solárik

Od útleho veku inklinoval k bicím nástrojom podľa vzoru svojho otca. Už ako šesťročný hral v kapele spolu so svojimi dvoma staršími bratmi. V rokoch 1991 – 1997 študoval bicie na Štátnom konzervatóriu v Žiline. Toto obdobie bolo v jeho ďalšom smerovaní rozhodujúce. V big bande konzervatória The Slovak Young Swing Generation pod vedením Mira Belorida získava prvé skúsenosti s aranžovanou jazzovou hudbou. Z hráčov big bandu neskôr vznikla jazzrocková formácia Chorá Vrana, s ktorou o.i. účinkoval na festivale Jazz juniors Krakov a participoval na nahraní CD Young Slovak Jazz ´95. Od roku 1997 bol súčasťou Swing Q a v roku 1998 spoluzakladá spolu s Klaudiusom Kováčom a Róbertom Raganom NBS Trio. Niekoľko rokov spolupracoval so známou českou bluegrassovou formáciou Druhá Tráva (CD Charlie McCoy, Robert Kresťan a Druhá Tráva – Live in Brno 2003), ako aj v jazzrockovej formácii Bass friends slovenského fenomenálneho basgitaristu Juraja Grigláka. So Slovak jazz quartet absolvoval v lete 2003 turné po Španielsku, je tiež stálym členom zoskupení Jazz brothers Štefana Bartuša a Tria Tomáša Gajlíka. Je zakladateľom a umeleckým riaditeľom medzinárodného hudobného festivalu Percussion summit. Pre svoju multižánrovú univerzálnosť a technickú precíznosť je pozývaný do najrôznejších hudobných projektov a je vyhľadávaným štúdiovým hráčom. Pedagogicky pôsobí na Konzervatóriu J. L. Bellu a Súkromnej hudobnej škole Róberta Tatára v Banskej Bystrici. Vystupoval na festivaloch, koncertoch a podieľal sa na workshopoch takmer na celom svete.

   Koncert z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

jazzový koncert

20.09.2018

Dátum premiéry

1 hod. 30 min.

Bez prestávky


Partneri divadla Aréna