• F.M. Dostojevskij

    Bratři Karamazovi

    Príbeh, pôvodne inšpirovaný skutočnou udalosťou, sa dotýka hlbokých otázok o Bohu, slobode a mravnosti, ktoré zasiahnu nielen rodinu Fjodora Karamazova a jeho synov, ale aj nás.
 

i peklo má své stinné stránky

Príbeh, pôvodne inšpirovaný skutočnou udalosťou, sa dotýka hlbokých otázok o Bohu, slobode a mravnosti, ktoré zasiahnu nielen rodinu Fjodora Karamazova a jeho synov, ale aj nás.

Detailnejší popis


Pri príležitosti 15. výročia Divadla Aréna pod vedením Juraja Kukuru a osláv jeho životného jubilea prinášame exkluzívne inscenáciu pražského Činoherného klubu Bratři Karamazovi.

Bratři Karamazovi, v réžii Martina Čičváka, mali premiéru vo februári 2015 v pražskom Činohernom klube. Hlavnú úlohu Fjodora Karamazova stvárnil Juraj Kukura, ktorý za svoj herecký výkon získal prestížnu cenu Divadelních novin za najlepší herecký výkon sezóny 2014/15, nomináciu na výročnú Cenu Thálie českej Hereckej asociácie a na Cenu divadelnej kritiky 2015, udeľovanej renomovaným českým časopisom Svět a divadlo.

Neukojiteľná vášeň a túžba tu má všetky podoby erotizmu. Niekto túži po túžbe, ktorá mu je odoprená, niekto miluje chlipne sliznicou, niekto rytiersky srdcom, aj peniaze sú tu len mocným prostriedkom k dosiahnutiu nedosiahnuteľného harmonického vzťahu medzi jednou ženou a jedným mužom. Dráma je na rozdiel od románu zložená z dialógov. Dialóg drámy odhaľuje nedorozumenie, konflikt, napätý vzťah medzi postavami. 
V prípade (dramatizácie) Karamazovcov, v priestore medzi riadkami aj akési extatické ale častejšie temné agonické tušenie, že babylonské zmätenie jazykov bolo zaslúženým trestom vymeraným ľuďom už od začiatku za zamýšľanú pyšnú otcovraždu. Tušenie, že si ľudia môžu byť na okamih blízki, ale napokon budú navždy osamelí. Tušenie, že blízki si môžu byť jedine v spoločnej otcovražde, v sprisahaneckom odvrátení sa od Boha, alebo v krátkych momentoch zdieľania lásky, pri ktorých je už vždy prítomný mlčiaci Boh aj tieň otca.

z bulletinu k inscenácii

i peklo má své stinné stránky

16.03.2017

Dátum premiéry

3 hod. 0 min.

15 min. prestávka


Partneri divadla Aréna