• Repertoár

    Detská Univerzita

    Mimoriadna situácia si vyžaduje aj mimoriadny prístup a činy. Spustením projektu DUK Online špeciál chceme v súčasnej situácii, kedy sú školy zatvorené, podať pomocnú ruku rodičom i školám pri domácom vzdelávaní detí.
 

DETSKÁ UNIVERZITA KOMENSKÉHO ONLINE ŠPECIÁL

Divadlo Aréna v spolupráci s IT spoločnosťou DATALAN spúšťa vzdelávací projekt Detská Univerzita Komenského Online špeciál, určený pre deti na celom Slovensku. V rámci neho sprístupňuje deťom 44 zaujímavých a inšpiratívnych video prednášok slovenských aj zahraničných prednášajúcich, ktoré boli súčasťou posledných piatich ročníkov Detskej Univerzity Komenského. Deti si tak budú môcť počas karanténnych opatrení rozšíriť svoje vedomosti z rôznych oblastí vedy v pohodlí domova.

Projekt s názvom Detská Univerzita Komenského Online špeciál (DUK Online špeciál) začína 23. marca, je bezplatný a prístupný všetkým žiakom základných škôl z celého Slovenska jednoducho cez počítač, tablet, či smartfón. Keďže ide o štúdium online, počet študentov nie je obmedzený. Na všetky deti čaká množstvo cenných poznatkov, a na tie najúspešnejšie z každého kraja, aj zaujímavé ceny.

Divadlo Aréna a IT spoločnosť DATALAN, dlhoročný partner letnej Detskej Univerzity Komenského Online, sa rozhodli sprístupniť desiatky video prednášok a pomôcť tak deťom zmysluplne využiť čas, ktorý musia aktuálne tráviť doma v súvislosti s opatreniami vlády na zabránenie šíreniu koronavírusu COVID-19 na Slovensku.

DUK Online špeciál bude pre deti prístupný až do 3. mája a okrem získania nových poznatkov z rôznych vedných disciplín budú môcť zároveň svojím úsilím zabojovať o výhru zaujímavej ceny – smart hodiniek Xiaomi Amazfit, ktoré ich dokážu motivovať k pohybu aj v domácej karanténe.

Pre samotné štúdium a pravidlá štúdia stačí navštíviť stránku www.duk.sk alebo www.dukonline.sk, pozrieť si prednášku, zodpovedať otázky v online teste, uviesť v ňom svoj e-mail a študent je zapojený.

#zostandoma #studujonline

Detailnejší popis

 

Detská Univerzita Komenského prináša svojim študentom neobyčajné leto plné originálnych workshopov a zaujímavých prednášok pod vedením renomovaných odborníkov.

DETSKÁ UNIVERZITA KOMENSKÉHO

Z iniciatívy riaditeľa Divadla Aréna Juraja Kukuru bola založená v roku 2003 Detská Univerzita Komenského. Na rozdiel od ostatných detských univerzít v Európe, ktoré sú realizované ako vedľajšia aktivita univerzít, vznikla na pôde divadla a jej programová náplň je organizovaná Divadlom Aréna. Detská Univerzita Komenského je súčasťou európskej siete detských univerzít EUCU.NET, v ktorej figuruje ako jedna zo vzorových detských univerzít. 

POSLANIE DETSKEJ UNIVERZITY KOMENSKÉHO

Poslaním DUK je poskytnúť možnosť hlbšieho vzdelávania a rozširovania vedomostného obzoru detí školského veku od 9 do 14 rokov. Projekt má snahu podporovať u detí túžbu po vedomostiach, rozvíjať kritické myslenie, podporovať schopnosť vnímať svet v súvislostiach, iniciovať ich záujem o vyššie vzdelanie, vytvárať priestor na diskusiu, konfrontáciu názorov. DUK by chcela prispieť k formovaniu budúcej občianskej elity, ktorá si uvedomuje, že napredovanie spoločnosti je možné jedine cez vzdelanie a kultúru.

O ŠTÚDIU

Štúdium na Detskej Univerzite Komenského prebieha počas letných mesiacov. Tvorí ho spolu 9 prednášok univerzitných profesorov. Témy vychádzajú z profesijného zamerania prednášajúcich, ale sú prispôsobené veku a záujmom detí. Po prednáške môžu deti klásť profesorom otázky.

Prvá prednáška spojená s imatrikuláciou a posledná prednáška spojená so slávnostnou promóciou absolventov prebieha v Aule Univerzity Komenského. Ostatné prednášky sa konajú v Divadle Aréna.

Deti pri zápise dostávajú indexy, do ktorých si zapisujú účasť na prednáškach, šiltovku a tričko s logom univerzity. Deti, ktoré sa zúčastnia minimálne 6 z 9 prednášok, dostanú na slávnostnej promócii diplom absolventa Detskej Univerzity Komenského.

Pre deti je zabezpečený aj bohatý sprievodný program (exkurzie, návšteva kultúrnych podujatí, workshopy) a občerstvenie.

Prednášky sú publikované v printových médiách a reportáže z prednášok sú vysielané v Slovenskom rozhlase. Po ukončení projektu je každý rok vydaná ilustrovaná knižka, ktorá obsahuje texty prednášok a multimediálne DVD. Cieľom DUK je, aby mali všetky deti možnosť vzdelávať sa, a preto všetky prednášky, informácie, fotografie a videá sú sprístupnené novou interaktívnou formou v e-book DUK.

Organizátorom Detskej Univerzity Komenského je Divadlo Aréna, Univerzita Komenského, Združenie Maxa Reinhardta a reklamná agentúra Commercium.

Podrobnejšie informácie o Detskej Univerzite Komenského nájdete na stránke: www.duk.sk.

DUK Online špeciál #zostandoma #studujonline

JURAJ KUKURA: Chyby nás robia tým, čím sme

06.04.2016 / Daja Weingreen, INTERVIEW

JURAJ KUKURA: Říká se, že jsem arogantní, ale jsem spíš plachý

08.12.2015 / Jana Fikotová, idnes.cz

JURAJ KUKURA: Legendy si treba ctiť

22.10.2015 / Karol Bustin ml., Špeciál Plus 7 dní

Má arogance je čistá obrana

21.05.2015 / Richard Erml, Reflex

Zem nie je folklór

02.11.2013 / Dáša Čiripová, kod – konkrétne o divadle

Kukura otvorene: Viem, čo je to chudoba, nevyhadzujem ani jedlo.

09.06.2013 / redakcia, cas.sk

Moju ženu sa nedá nemilovať – Rande s riaditeľom Divadla Aréna Jurajom Kukurom

11.03.2013 / Mária Miková, Miroslava Staszová, Slovenka

Suverén bez sebevědomí

19.03.2012 / Milan Eisenhammer, Týden

Český ministr kultury. To bych bral hned

25.02.2012 / Alice Horáčková, Mladá fronta Dnes; príloha Víkend

KUKURA: Jako herec si jdu na nervy

06.12.2011 / Jana Machalická, Lidovky

JURAJ KUKURA: Nemáme vzťah k tradícii

24.02.2011 / Tomáš Gális, TV OKO

JURAJ KUKURA: Riadeniu divadla som sa naučil od druhých

12.12.2007 / Palo Hlubina, TREND

Cena Dosky za najlepší herecký výkon (2004)

Juraj Kukura za postavu Martina v inscenácií hry Koza alebo Kto je Sylvia?

Cena Dosky za najlepší ženský herecký výkon (2004)

Emília Vášáryová za postavu Stevie v inscenácii hry Koza alebo Kto je Sylvia?

Cena Dosky za najlepšiu inscenáciu (2005)

Inscenácia hry Tiso podľa scenára Rastislava Baleka

Cena Dosky za najlepší herecký výkon (2005)

Marián Labuda za rolu Tisa v inscenácii hry Tiso podľa scenára Rastislava Baleka

Cena Dosky za najlepšiu scénickú hudbu (2005)

Peter Groll - Rastislav Ballek za hudbu k inscenácii hry Tiso podľa scenára Rastislava Baleka

Cena Dosky za objav sezóny (2005)

Kolektív tvorcov pod vedením Rastislava Balleka a Martina Kubrana za inscenáciu hry Tiso podľa scenára Rastislava Baleka

Cena Literárneho fondu za najlepší mužský herecký výkon (2004)

Juraj Kukura za postavu Martina v inscenácii hry Koza alebo Kto je Sylvia?

Cena Literárneho fondu za najlepší ženský herecký výkon (2004)

Emília Vášáryová za postavu Stevie v inscenácii hry Koza alebo Kto je Sylvia?


Partneri divadla Aréna