• István Tasnádi

    Cyber Cyrano

    Virtuálna realita je lákavá, lebo v nej sme krajší, vtipnejší a odvážnejší. Príbeh troch stredoškolákov o tom, ako môžu používatelia sociálnych sietí zneužiť svoje profily na manipuláciu ľudí.
 

o láske cez internet

Virtuálna realita je lákavá, lebo v nej sme krajší, vtipnejší a odvážnejší. Príbeh troch stredoškolákov o tom, ako môžu používatelia sociálnych sietí zneužiť svoje profily na manipuláciu ľudí.

Detailnejší popis


Zsuzsi, Máté, a Heni sú spolužiaci na strednej škole. Zsuzsi miluje Mátého, ale jemu sa páči nová spolužiačka, Heni. Zsuzsi sa s odmietnutím nedokáže vyrovnať, a rozhodne sa vzťah Máté a Heni rozbiť. Vytvorí dve falošné identity na internete, Viktora a Moiru, a rozpúta mrazivú virtuálnu hru.

Cyber Cyrano nezobrazuje virtuálnu realitu ako a priori nepriateľské prostredie, ale ako prostriedok riadený, využívaný a zámerne zneužívaný používateľmi. Heni a Máté podľahnú atraktívnemu, aj keď klamlivému virtuálnemu svetu, na úkor možno všednejšej, často konfliktnejšej, ale aspoň skutočnej každodennej reality svojho života.

Hra Cyber Cyrano maďarského dramatika Istvána Tasnádiho vznikla na podnet medzinárodného projektu Platforma 11+ v roku 2010. V rámci projektu sa autori zúčastnených európskych krajín venujú problematike mladých ľudí a ich príbehy spracujú formou divadelnej hry. Cyber Cyrano je síce primárne napísaný pre mládež, ale rieši všeobecné životné otázky, morálne dilemy, ktoré boli a sú aktuálne v každom období: manipulácia, morálne hranice a ich prekročenie, vina a nevina, otázka pomsty a zodpovednosti, čo ešte ospravedlňuje činy človeka, a čo už nie.

Predstavenie sa hrá v LOFT ARÉNA.

UPOZORNENIE: LOFT ARÉNA sa nachádza na poschodí a do sály nie je možný bezbariérový prístup.

Recenzie

Cyber Cyrano – virtuálna príležitosť rodí zvláštnych hrdinov

13.12.2015 | Monitoring divadiel (www.monitoringdivadiel.sk) | Dominika Zaťková

o láske cez internet

04.10.2015

Dátum premiéry

1 hod. 10 min.

Bez prestávky

Tvorcovia

Réžia Simona Nyitrayová

Preklad a dramaturgia Margit Garajszki

Scéna a kostýmy Zuzana Formánková

Hudba Lucia Chuťková

Pohybová spolupráca Tomáš Sukup

Video Miroslav Pawelek


Partneri divadla Aréna