• Jazz v Aréne

    Dan Bárta & Illustratosphere

    Koncert Dana Bártu a jeho skupiny Illustratosphere.
 

jazzový koncert

Koncert Dana Bártu a jeho skupiny Illustratosphere.

Detailnejší popis


Dan Bárta (CZ) - spev 

V roku 1991 sa rozhodol pre umeleckú cestu a po krátkom účinkovaní v skupine Tom Sawyer založil formáciu Alice, s ktoru vydal tri albumy. V následujúcich rokoch bol pri zrode Die El. Eleffant a v roku 1994 prijal spoluprácu v skupine J.A.R. O rok neskôr získal rolu Ježiša a hneď nato Judáša vo veľmi úspešnom českom naštudovaní muzikálu Jesus Christ Superstar a o niekoľko rokov neskôr naštudoval rolu Che v muzikáli Evita. V roku 1998 stál ako leader v čele formácie Sexy Dancers. V roku 2000 dal základný impluz k vzniku Illustratosphere. Za svoju prácu a prínos na českej hudobnej scéne bol Dan Bárta Akadémiou populárnej hudby desaťkrát ocenený ako spevák roku (1994, 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2008, 2013).

Filip Jelínek (CZ) - klávesy

Po sedemročnom štúdiu hry na klavír v ZUŠ sa stal absolventom Pražského konzervatória a AMU v Prahe v odbore trombon. V priebehu posledných rokov na konzervatóriu prijal spoluprácu s J.A.R. ako hráč a leader dychovej časti Splash horns, s ktorou na poli českej hudobnej produkcie nahral rad ďalších CD iných interpretov. Tu dokázal uplatniť svoje vedomosti a záujem o aranžmá i skladbu. Mimo J.A.R. pôsobil vo formácii Sexy Dancers a mimo iného v skupine doprevádzajúcej Jarka Nohavicu a Neřež. Prešiel symfonickými orchestrami i orchestrami v pražských muzikáloch (Dracula, Hair, Mise). S hudobným prispením Illu¬stratosphere skomponoval hudbu k divadelnému predstaveniu Terasa a Příběhy obyčejného šílenství v réžii Petra Svojtku a hudbu ku krátkometrážnemu filmu Frikasé pod režijnou taktovkou Martina Krejčího. Je tiež autorom hudby k celovečernému filmu režiséra T. Mašíra Tri sezóny v pekle. 

Robert Balzar (CZ) - basa 

Po štvorročnej príprave na LŠU v Hronově absolvoval konzervatórium v Brne, odbor kontrabas. Na jazzovej scéne sa objavil po boku významných osobností ako napríklad Gabriel Jonáš, Emil Viklický Q., Karel Růžička Q., Jazz Face, David Friedman, Allan Praskin, Larry Porter, Joe Newman, Benny Bailey, Tony Scott, Hal Galper Trio, Benny Golson, Tony Lakatos, Victor Lewis, Graig Handy, John Abercrombie a ďalší. V roku 1996 založil skupinu pod vlastným menom – Robert Balzar trio, s ktorou získal ocenenie skupina roka 2000 pri odovzdávaní cien Karla Velebného. V roku 1997 začal pôsobiť vo formácii J.A.R. a následne v Sexy Dancers. v J.A.R. sa Robert po prvý raz stretol s Danom, Filipom a Miroslavom Chyškou a v roku 2000 spoločne stáli pri vzniku Illustratosphere.

Martin Valihora (SK) - bicie

Pochádza z hudobníckej rodiny. Od roku 1986 študoval klavír, neskôr súkromné hodiny u bubeníka Olda Petráša, nadväzne štúdium na Konzervatóriu v Bratislave, odbor bicie nástroje. V 1999 člen znovu obnovenej formácie Fermáta, v 2000 účasť na BJD, kde vystúpil spolu s Ronom Affifom, Gabom Jonášom a Jurajom Griglákom. Získal štipendium na Berklee College of Music Boston (USA). Počas profesionálnej hudobnej kariéry spolupracoval s mnohými slovenskými a zahraničnými osobnosťami a skupinami. Organizuje a vedie aj vlastné projekty, ako napríklad stále významnejší One Day Jazz Festival.

Miroslav Chýška (CZ) - trúbka 

Jeden zo zakladajúcich členov kapely Illustratosphere. Vyštudoval grafickú priemyslovku v Prahe, ale od roku 1989 sa vydal na dráhu hudobníka – gitaristu, ktorý spolupracoval s kapelami ako Die El. Elefant!?, Baterky alebo Sexy Dancers s Darou Rolins. Ako skvelý gitarista sa predviedol v muzikále Jesus Christ Superstar a ako skladateľ filmovej hudby vo fil­moch ako Rafťáci, Ro(c)k podvraťáků, Snowboarďáci alebo O život. Za hudbu k filmu Snowboarďáci  získal v roku 2004 cenu Český lev za najlepšiu hudbu. V súčasnosti je členom dvoch popredných kapiel na českej scéne - J.A.R. a Illustratosphere.

jazzový koncert

28.11.2020

Dátum premiéry

1 hod. 30 min.

Bez prestávky


Partneri divadla Aréna