• Jazz v Aréne

    Dorůžka-Känzig-Valihora Trio

    Kvôli úrazu Harryho Sokala, člena formácie Depart Refire vystúpi so zvyšnými dvoma hudobníkmi tria popredný český gitarista svetovej úrovne - David Dorůžka.
 

jazzový koncert

Kvôli úrazu Harryho Sokala, člena formácie Depart Refire vystúpi so zvyšnými dvoma hudobníkmi tria popredný český gitarista svetovej úrovne - David Dorůžka.

Detailnejší popis


V rámci cyklu pravidelných jazzových koncertov „Jazz v divadle Aréna“, ktoré programovo organizuje bubeník Martin Valihora, sa vo februári mala pôvodne predstavť jazzová formácia, ktorú spolu so švajčiarskym kontrabasistom Heirim Känzingom, pred niekoľkými rokmi založil mimoriadne invenčný a pracovitý, ale predovšetkým vynikajúci rakúsky tenor a soprán saxofónista Harry Sokal. Bubeníka z pôvodného Depart Tria nahradil slovenský jazzman Martin Valihora. Táto medzinárodná rakúsko-švajčiarsko-slovenská zostava pod názvom Depart Refire, sa už pred troma rokmi postarala v Aréne o strhujúci a explozívny jazzový zážitok.

Vzhľadom na úraz Harryho Sokala sa ruší celoeurópske turné Depart Refire. Namiesto plánovaného koncertu formácie Depart Refire vystúpi v Divadle Aréna trio s pôvodnou rytmikou (Martin Valihora - bicie, Heiri Känzig - kontrabas) na čele s popredným českým gitaristom svetovej úrovne Davidom Dorůžkom. 

David Dorůžka (CZ), (*25.1.1980, Praha) – gitara.

Na gitare začal hrať ako desaťročný a už ako štrnásťročný účinkoval s poprednými hudobníkmi na českej jazzovej scéne. Bol členom skupiny Eye of the Hurricane a Tria Jaromíra Honzáka. V roku 1995 mu Česká jazzová spoločnosť udelila cenu „Talent roka“. Účinkoval na gramoplatniach Karla Růžičku Jr. (You Know What I Mean, 1997) a Jaromíra Honzáka (Earth Life, s hráčom na bicie Jorge Rossym, 1998) pričom obidve  nahrávky získali cenu „Deska roku“ v Českej republike. V rokoch 1999-2002 žil v Bostone, kde študoval kompozíciu a improvizáciu na Berklee College of Music. Medzi jeho učiteľov patrili Joe Lovano, Mick Goodrich a George Garzone a Berklee mu udelila okrem plného štipendia aj niekoľko ocenení ako napr. Wayne Shorter Award a Jimi Hendrix Award. V lete 2000 sa zúčastnil majstrovského kurzu pre mladých hudobníkov v Aspene, Colorado kde boli jeho lektormi aj Herbie Hancock, Brian Blade, Joshua Redman a Christian McBride. Dorůžka bol do tohto kurzu vybraný ako jediný gitarista na doporučenie Pata Methenyho. V lete roku 2002 sa zúčastnil európskeho turné s projektom Swinging Europe pod vedením klavíristu Django Batesa. Po dokončení štúdií na Berklee žil dva roky v New Yorku, kde nahral CD Hidden Paths, ktoré získalo cenu Anděl ako nahrávka roka 2004 v kategórii Jazz & Blues. Od konca roku 2003 sa zdržiava hlavne v Európe a koncertuje predovšetkým so svojím triom a tiež s kvartetom so švédskou speváčkou Josefine Lindstrand. Vystupoval na významných festivaloch v USA, Kanade a v mnohých európskych krajinách. Do bohatého zoznamu hudobníkov, s ktorými spolupracoval patria: Jorge Rosy, Django Bates, Tiger Okoshi, Perico Sambeat, Albert Sanz, Rodney Green, Orrin Evans, Kennwood Dennard, Phil Wilson, Greg Hopkins, Don Grusin a mnoho ďalších.

Heiri Känzig (CH), (*1.4.1957, New York) – kontrabas.

Študoval kontrabas v Grazi, Viedni a v Zürichu. Patrí k najvyprofilovanejším a najlepším jazzovým kontrabasistom v Európe, ale je taktiež známy a vyhľadávaný aj v USA. Už ako 21-ročný bol spoluhráčom slávneho trúbkára Art Farmera, s ktorým nahral významné LP. Bol dlhoročným členom Vienna Art Orchestra. Hral s mnohými významnými jazzovými osobnosťami ako Thierry Lang, Billy Cobham, Daniel Humair, Didier Lockwood, Lauren Newton, Ralph Towner, Kenny Wheeler a.i. Vyniká virtuóznou a melodickou technikou hry na kontrabas. Pôsobí aj ako pedagóg na Hudobnej akadémii v Luzerne (CH).

Martin Valihora (SK), (*4.5.1976, Bratislava) – bicie.

Študoval najskôr klavír, neskôr prešiel na bicie nástroje – najprv súkromné hodiny, neskôr študoval bicie na Konzervatóriu v Bratislave. V štúdiu na bicie nástroje pokračoval aj na Berklee College of Music v Bostone. Spolupracoval a neustále spolupracuje s mnohými významnými slovenskými a zahraničnými hudobníkmi a formáciami. Vyniká skvelou sólovou technikou a taktiež strhujúcim dynamickým sprievodom vo formáciách.

   Koncert z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

jazzový koncert

16.02.2017

Dátum premiéry

1 hod. 30 min.

Bez prestávky


Partneri divadla Aréna