• Viliam Klimáček

    Dr. Gustáv Husák

    Tri tváre jedného človeka – účastníka SNP, politického väzňa a normalizačného prezidenta, ktorý sa stal obeťou slepej viery v ideológiu.
 

Dr. Gustáv Husák - väzeň prezidentov, prezident väzňov

Tri tváre jedného človeka – účastníka SNP, politického väzňa a normalizačného prezidenta, ktorý sa stal obeťou slepej viery v ideológiu.

Detailnejší popis


Hra Dr. Gustáv Husák: väzeň prezidentov, prezident väzňov je druhou časťou tzv. Občianskeho cyklu, ktorého podstatou je úsilie o divadelnú reflexiu kontroverzných momentov slovenskej histórie. Všetky pôvodné slovenské hry, ktoré tvoria Občiansky cyklus, vznikajú na objednávku Divadla Aréna. Gustáv Husák, jediný Slovák na čele Československej republiky, ktorého politická kariéra je plná dramatických protirečení­, bol po Jozefovi Tisovi ako téma prirodzeným pokračovaní­m tejto programovej tendencie. Viliam Klimáček napí­sal hru, v ktorej paradoxy Husákovho prí­behu zobrazil rozdelení­m do troch momentov - Husák ako prvorepublikový vlastenec a účastní­k SNP, Husák ako politický väzeň a napokon Husák ako normalizačný prezident. Režisér Martin Čičvák do hlavnej roly obsadil Emila Horvátha, ktorý bol za svoj výkon nominovaný na Dosky za najlepší­ mužský herecký výkon sezóny. V role Husáka sa okrem Emila Horvátha predstavili aj Ján Gallovič a Marián Prevendarčí­k.

Inscenácia Dr. Gustáv Husák hosťovala v divadle v Novom Sade, bola hosťom festivalu Divadelná Nitra, festivalu Trialog v Brne a pražského festivalu Devět bran. Emil Horváth bol za svoj výkon nominovaný na cenu Dosky a inscenácia dostala Zvláštnu cenu poroty na festivale Nová Dráma v kontexte mapovania slovenských politických dejín.


Dr. Gustáv Husák - väzeň prezidentov, prezident väzňov

16.10.2006

Dátum premiéry

2 hod. 10 min.

20 min. prestávka

Tvorcovia

Réžia Martin Čičvák

Dramaturgia Martin Kubran

Scéna Tom Ciller

Kostýmy Marija Havran

Videoprojekcie Peter Kerekes / Marek Šulík


Partneri divadla Aréna