• Viliam Klimáček

    #DUBČEK (online)

    Záznam predstavenia Divadla Aréna, ktorý si môžete vychutnať bezplatne online z pohodlia svojho domova.
 

online divadlo u vás doma

Záznam predstavenia Divadla Aréna, ktorý si môžete vychutnať bezplatne online z pohodlia svojho domova.

Detailnejší popis


V období predlžujúcich sa opatrení proti COVID-19 a lockdownu vám prinášame záznam predstavenia #dubček, ktorý si môžete pozrieť bezplatne online u vás doma. 

Záznam bude zverejnený na YouTube kanáli Divadla Aréna dňa 26. marca 2021 (piatok) o 0:00 hod., kde bude prístupný do 1. apríla 2021 (štvrtok) do 24:00 hod.

O INSCENÁCII #DUBČEK

Titul #dubček v sebe nesie špecifikum historickej osobnosti – profesionálneho slovenského politika, výraznú osobnosť česko-slovenských dejín, aktéra Pražskej jari, predstaviteľa socializmu s ľudskou tvárou - Alexandra Dubčeka. Cez jeho život a kariéru sa snažia dnešní mladí ľudia pochopiť život v období socializmu a pripomenúť si päťdesiate výročie invázie okupačných vojsk Varšavskej zmluvy, dňa 21. augusta 1968, na územie Československa.

Alexander Dubček, Antonín Novotný, Ludvík Svoboda, Leonid Iľjič Brežnev, Gustáv Husák a Vasiľ Biľak ožívajú prostredníctvom generačnej výpovede pätice mladých performerov  v modernom príbehu o histórii, ktorá sa udiala skôr než sa narodili. 

Hra #dubček bola napísaná na objednávku Divadla Aréna a je pokračovaním tzv. Občianskeho cyklu Divadla Aréna.

V inscenácii sú použité výtvarné diela autorov: Michala Pěchoučka, Aleša Čumu, Lenky V. Ballekovej, Pavla Čejku, Jozefa Gertliho Danglára a Emila Drličiaka.

   Fotografie použité v divadelnej hre poskytla tlačová agentúra TASR. 

   Túto divadelnú hru podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.


RSDr. Alexander Dubček (* 27. november 1921, Uhrovec – † 7. november 1992, Praha) bol slovenský politik, štátnik a vrcholný predstaviteľ Pražskej jari. Od januára 1968 zastával funkciu prvého tajomníka ÚV KSČ, v ktorej začal praktizovať ideu „socializmu s ľudskou tvárou“. Tento reformný proces snažiaci sa o demokratizáciu komunistického režimu ukončila 21. augusta 1968 invázia piatich krajín Varšavskej zmluvy do ČSSR. V apríli 1969 Dubčeka vo funkcii prvého tajomníka ÚV KSČ nahradil Gustáv Husák, ktorý zaviedol tzv. normalizáciu. Po nežnej revolúcii sa Dubček opäť vrátil do politického života ako predseda Federálneho zhromaždenia ČSFR a predseda SDSS. Zomrel po dopravnej nehode služobného auta.

Inscenácia mala premiéru 18. marca 2018 v Divadle Aréna.

online divadlo u vás doma

26.03.2021

Dátum premiéry

Tvorcovia

Réžia Michal Skočovský

Režijná spolupráca Martin Kubran

Asistent réžie Ivo Dobrovodský

Dramaturgia Martin Kubran / Saša Sarvašová

Scéna Dorota Volfová

Kostýmy Martina Širáňová

Hrajú

Prvý / Dubček Matej Marušin

Druhý / Brežnev / Agent KGB Matúš Kvietik

Tretí / Husák Juraj Bača

Štvrtý / Novotný / Svoboda / Biľak / Generál Marián Chalány

Piata Alexandra Palatínusová


Partneri divadla Aréna