• Viliam Klimáček

    Holokaust

    O najhlbších jazvách, ktoré vznikli pri vytváraní novodobej slovenskej spoločnosti. Tvorcovia zobrazujú historické obdobie, evokované názvom hry, kontroverzným a moderným spôsobom.
 

príbeh, na ktorý by Slovensko najradšej zabudlo

O najhlbších jazvách, ktoré vznikli pri vytváraní novodobej slovenskej spoločnosti. Tvorcovia zobrazujú historické obdobie, evokované názvom hry, kontroverzným a moderným spôsobom.

Detailnejší popis


Hra Holokaust vychádza zo spomienok Hildy Hraboveckej, ktorá prežila prvý dievčenský transport z územia fašistickej Slovenskej republiky do Osvienčimu (1942). Kontroverzným a moderným spôsobom zobrazuje historické obdobie, v ktorom vznikli najhlbšie jazvy na utváraní novodobej slovenskej spoločnosti, evokované názvom hry.

Anna Králiková sa po revolúcii vracia do vlasti a chce reštituovať svoj majetok, až kým nezistí, že jej rodina ho v skutočnosti arizovala. Jej príbeh rámcuje dramatické osudy ľudí žijúcich na slovenskom území v čase, keď majoritné obyvateľstvo prežívalo materiálnu prosperitu a opájalo sa rozmachom kultúry, zatiaľ čo občania židovskej národnosti boli premiestňovaní do vyhladzovacích koncentračných táborov. Prvá časť hry sa odohráva v dobovej kaviarni a druhá kdesi medzi nebom a zemou, dávno po tom, ako hrôzy spojené s holokaustom slovenských židov odzneli a sú takmer zabudnuté.

Po hrách Dr. Gustáv Husák – väzeň prezidentov, prezident väzňov a Komunizmus napísal Viliam Klimáček na objednávku Divadla Aréna v poradí už tretiu hru. Holokaust je súčasťou tzv. Občianskeho cyklu Divadla Aréna, ktorý sa začal inscenáciou Tiso v roku 2004 a medzi ktoré okrem spomínaných  dvoch Klimáčkových hier patrí i inscenácia hry Martina Čičváka Kukura (2011). Spomínané tituly spája politická téma a ambícia prostredníctvom divadla provokovať historickú sebareflexiu a súčasnú spoločenskú diskusiu.

Film Svätopluk - kráľ starých Slovákov vznikol len pre účely inscenácie ako súčasť umeleckého zámeru. Všetky jeho súčasti a ich vzájomná súvislosť sú umeleckou licenciou.

UPOZORNENIE:

Po prestávke nastane zmena sedenia.

V predstavení Holokaust sú použité vycvičené nemecké ovčiaky. Zvieratá sú vycvičené odborne spôsobilými osobami a starostlivosť o ich výcvik, životné podmienky a zdravie prebieha v súlade so zákonom č. 39/2007 Z. z. o veterinárnej starostlivosti a o zmene niektorých zákonov. Vycvičené živé zvieratá budú sprevádzané odborne spôsobilými osobami a budú mať náhubky.

Recenzie

Holokaust v Aréne

14.12.2012 | Pravda | Dagmar Inštitorisová

V Aréne ožil Holokaust

17.12.2012 | Týždeň | Peter Scherhaufer

príbeh, na ktorý by Slovensko najradšej zabudlo

12.12.2012

Dátum premiéry

2 hod. 50 min.

30 min. prestávka

Tvorcovia

Réžia Rastislav Ballek

Dramaturgia Martin Kubran, Zuzana Šajgalíková

Scéna a kostýmy Katarína Holková

Svetelný dizajn Robert Polák

Hudobná spolupráca Juraj Bielik, Adrian Rajter

Podklady pre videoprojekciu Eva Janovská

Hrajú

Ester Rozenfeldová Zuzana Konečná

Róza Rozenfeldová Dana Košická

Lili Weissová Rebeka Poláková

Jakob Weiss Braňo Deák

Ambróz Králik Milan Ondrík

Anna Králiková Kristína Greppelová

Kristína Majerová Edita Borsová

Hana Kostolníková Petra Vajdová

Jano Pujdes Gregor Hološka

Rádio Martin Hronský

Hlas v nahrávke Hilda Hrabovecká

Na husliach hrá Jana Černá

Zľavy

Pri zakúpení vstupenky v pokladni Divadla Aréna je možné si uplatniť zľavu:

20% - dôchodcovia a študenti
30% - osoby ZŤP

Partneri divadla Aréna