• Viliam Klimáček

    Holokaust (2012)

    O najhlbších jazvách, ktoré vznikli pri vytváraní novodobej slovenskej spoločnosti. Tvorcovia zobrazujú historické obdobie, evokované názvom hry, kontroverzným a moderným spôsobom.
 

príbeh, na ktorý by Slovensko najradšej zabudlo

O najhlbších jazvách, ktoré vznikli pri vytváraní novodobej slovenskej spoločnosti. Tvorcovia zobrazujú historické obdobie, evokované názvom hry, kontroverzným a moderným spôsobom.

Detailnejší popis


Hra Holokaust vychádza zo spomienok Hildy Hraboveckej, ktorá prežila prvý dievčenský transport z územia fašistickej Slovenskej republiky do Osvienčimu (1942). Kontroverzným a moderným spôsobom zobrazuje historické obdobie, v ktorom vznikli najhlbšie jazvy na utváraní novodobej slovenskej spoločnosti, evokované názvom hry.

Anna Králiková sa po revolúcii vracia do vlasti a chce reštituovať svoj majetok, až kým nezistí, že jej rodina ho v skutočnosti arizovala. Jej príbeh rámcuje dramatické osudy ľudí žijúcich na slovenskom území v čase, keď majoritné obyvateľstvo prežívalo materiálnu prosperitu a opájalo sa rozmachom kultúry, zatiaľ čo občania židovskej národnosti boli premiestňovaní do vyhladzovacích koncentračných táborov. Prvá časť hry sa odohráva v dobovej kaviarni a druhá kdesi medzi nebom a zemou, dávno po tom, ako hrôzy spojené s holokaustom slovenských židov odzneli a sú takmer zabudnuté.

Po hrách Dr. Gustáv Husák – väzeň prezidentov, prezident väzňov a Komunizmus napísal Viliam Klimáček na objednávku Divadla Aréna v poradí už tretiu hru. Holokaust je súčasťou tzv. Občianskeho cyklu Divadla Aréna, ktorý sa začal inscenáciou Tiso v roku 2004 a medzi ktoré okrem spomínaných  dvoch Klimáčkových hier patrí i inscenácia hry Martina Čičváka Kukura (2011). Spomínané tituly spája politická téma a ambícia prostredníctvom divadla provokovať historickú sebareflexiu a súčasnú spoločenskú diskusiu.

Film Svätopluk - kráľ starých Slovákov vznikol len pre účely inscenácie ako súčasť umeleckého zámeru. Všetky jeho súčasti a ich vzájomná súvislosť sú umeleckou licenciou.

UPOZORNENIE:

Po prestávke nastane zmena sedenia.

V predstavení Holokaust sú použité vycvičené nemecké ovčiaky. Zvieratá sú vycvičené odborne spôsobilými osobami a starostlivosť o ich výcvik, životné podmienky a zdravie prebieha v súlade so zákonom č. 39/2007 Z. z. o veterinárnej starostlivosti a o zmene niektorých zákonov. Vycvičené živé zvieratá budú sprevádzané odborne spôsobilými osobami a budú mať náhubky.

Recenzie

Holokaust v Aréne

14.12.2012 | Pravda | Dagmar Inštitorisová

V Aréne ožil Holokaust

17.12.2012 | Týždeň | Peter Scherhaufer

príbeh, na ktorý by Slovensko najradšej zabudlo

12.12.2012

Dátum premiéry

2 hod. 50 min.

30 min. prestávka

Tvorcovia

Réžia Rastislav Ballek

Dramaturgia Martin Kubran, Zuzana Šajgalíková

Scéna a kostýmy Katarína Holková

Svetelný dizajn Robert Polák

Hudobná spolupráca Juraj Bielik, Adrian Rajter

Podklady pre videoprojekciu Eva Janovská

Hrajú

Ester Rozenfeldová Zuzana Konečná / Zuzana Porubjaková

Róza Rozenfeldová Dana Košická

Lili Weissová Rebeka Poláková

Jakob Weiss Braňo Deák

Ambróz Králik Milan Ondrík

Anna Králiková Kristína Greppelová

Kristína Majerová Edita Borsová / Zuzana Kanócz

Hana Kostolníková Petra Vajdová

Jano Pujdes Gregor Hološka

Rádio Martin Hronský

Hlas v nahrávke Hilda Hrabovecká

Na husliach hrá Jana Černá

Zľavy

Pri zakúpení vstupenky v pokladni Divadla Aréna je možné si uplatniť zľavu:

20% - dôchodcovia a študenti
30% - osoby ZŤP

Partneri divadla Aréna