• Viliam Klimáček

    Holokaust

    O najhlbších jazvách, ktoré vznikli pri vytváraní novodobej slovenskej spoločnosti. Tvorcovia zobrazujú historické obdobie, evokované názvom hry, kontroverzným a moderným spôsobom.
 

príbeh, na ktorý by Slovensko najradšej zabudlo

O najhlbších jazvách, ktoré vznikli pri vytváraní novodobej slovenskej spoločnosti. Tvorcovia zobrazujú historické obdobie, evokované názvom hry, kontroverzným a moderným spôsobom.

Detailnejší popis


Vzhľadom na aktuálnosť témy a dianie vo svete, sme sa rozhodli uviesť inscenáciu Holokaust, príbeh o najhlbších jazvách, ktoré vznikli pri vytváraní novodobej slovenskej spoločnosti. Tvorcovia zobrazujú historické obdobie, evokované názvom hry, kontroverzným a moderným spôsobom.

Hra Holokaust vychádza zo spomienok Hildy Hraboveckej, ktorá prežila prvý dievčenský transport z územia fašistickej Slovenskej republiky do Osvienčimu (1942). Kontroverzným a moderným spôsobom zobrazuje historické obdobie, v ktorom vznikli najhlbšie jazvy na utváraní novodobej slovenskej spoločnosti, evokované názvom hry.

Anna Králiková sa po revolúcii vracia do vlasti a chce reštituovať svoj majetok, až kým nezistí, že jej rodina ho v skutočnosti arizovala. Jej príbeh rámcuje dramatické osudy ľudí žijúcich na slovenskom území v čase, keď majoritné obyvateľstvo prežívalo materiálnu prosperitu a opájalo sa rozmachom kultúry, zatiaľ čo občania židovskej národnosti boli premiestňovaní do vyhladzovacích koncentračných táborov. Prvá časť hry sa odohráva v dobovej kaviarni a druhá kdesi medzi nebom a zemou, dávno po tom, ako hrôzy spojené s holokaustom slovenských židov odzneli a sú takmer zabudnuté.

Inscenácia je súčasťou tzv. Občianskeho cyklu Divadla Aréna.

Film Svätopluk - kráľ starých Slovákov vznikol len pre účely inscenácie ako súčasť umeleckého zámeru. Všetky jeho súčasti a ich vzájomná súvislosť sú umeleckou licenciou.

Vizuál k inscenácii - zdroj foto: MV SR Slovenský národný archív, archívny fond Slovenská tlačová kancelária, 1939-1945, č. 21 004, autor Jozef Teslík

UPOZORNENIE: Počas predstavenia sa na javisku fajčí. Po prestávke nastane zmena sedenia.

V predstavení Holokaust sú použité vycvičené nemecké ovčiaky. Zvieratá sú vycvičené odborne spôsobilými osobami a starostlivosť o ich výcvik, životné podmienky a zdravie prebieha v súlade so zákonom č. 39/2007 Z. z. o veterinárnej starostlivosti a o zmene niektorých zákonov. Vycvičené živé zvieratá budú sprevádzané odborne spôsobilými osobami a budú mať náhubky.


Recenzie

Krajina poničených cintorínov

25.02.2020 | PRAVDA | SILVIA RUPPELDTOVÁ

Titul, ktorému sa niet prečo tešiť

26.02.2020 | mojakultura.sk | Barbara Brathová

príbeh, na ktorý by Slovensko najradšej zabudlo

24.02.2020

Dátum premiéry

2 hod. 50 min.

30 min. prestávka

Tvorcovia

Réžia Rastislav Ballek

Dramaturgia Zuzana Šajgalíková / Martin Kubran / Saša Sarvašová

Scéna a kostýmy Katarína Holková

Svetelný dizajn Robert Polák

Hudobná spolupráca Juraj Bielik / Adrian Rajter

Podklady pre videoprojekciu Eva Janovská

Hrajú

Ester Rozenfeldová Polina Nikolaevskaya

Róza Rozenfeldová Eva Matejková

Lili Weissová Anežka Petrová

Jakob Weiss Matej Marušin

Ambróz Králik Milan Ondrík

Anna Králiková Katarína Šafaříková

Kristína Majerová Edita Koprivčević Borsová

Hana Kostolníková Barbora Andrešičová

Jano Pujdes Gregor Hološka

Rádio Martin Hronský

Hlas v nahrávke Hilda Hrabovecká

Na husliach hrá Jana Černá


Partneri divadla Aréna