• Viliam Klimáček

    Komunizmus

    Pohľad na obyčajnú rodinu archivára Michala, sledujúceho sivý svet socializmu zo strechy paneláka, snažiaceho zmieriť sa s osudom hrdého človeka, ktorý mal odvahu a nepodľahol lákadlám režimu.
 

neskoro-normalizačná tragédia

Pohľad na obyčajnú rodinu archivára Michala, sledujúceho sivý svet socializmu zo strechy paneláka, snažiaceho zmieriť sa s osudom hrdého človeka, ktorý mal odvahu a nepodľahol lákadlám režimu.

Detailnejší popis


Po Tisovi a Dr. Gustávovi Husákovi sa séria inscenácií odkrývajúcich bolestivé momenty slovenských dejín rozrástla o ďalší titul – na námet Juraja Kukuru napísal Viliam Klimáček pre Divadlo Aréna hru Komunizmus. V tomto prípade išlo o komornú drámu jednej rodiny, v ktorej sa zrkadlí režim a jeho chápadlá kriviace vonkajší i vnútorný svet ľudí nútených žiť v jeho područí.  „Veľa mladých nevie, čo sa stalo 17. novembra 1989 a ja by som sa nerád dožil toho, že by sa na toto obdobie zabudlo a začalo sa idealizovať, ako nám bolo dobre, pretože všetci mali prácu a poistenie,“ povedal na margo iniciatívy zaoberať sa v divadle témami národnej minulosti Juraj Kukura.

Klimáčkova hra Komunizmus je príbehom rodiny Michala, ktorý prijal spoluprácu so Štátnou bezpečnosťou a bol poverený sledovať mladú ženu Alenu a jej otca disidenta. Alena sa však neskôr stala jeho manželkou a matkou jeho syna. V deň smrti súdruha Andropova a zároveň v deň svojich narodenín sa má Alena dozvedieť, že jej život je postavený na lži nedozerných rozmerov. „Prvé dejstvo môže vyzerať ako komediantská groteska, druhé ako napínavý triler a tretie sa vyznačuje operným pátosom ako antická tragédia,“ povedal o Klimáčkovom texte scénograf Hans Hoffer. Pre režiséra Martina Čičváka bola hra podobenstvom, v ktorom komunizmus funguje ako daná okolnosť, ktorá ľudí núti nosiť dve tváre.

Pri inscenácii Komunizmus sa na doskách Divadla Aréna premiérovo predstavila Zdena Studenková. Po dvoch rokoch úspešného účinkovania ju v role Aleny vystriedala česká herečka Vilma Cibulková.

Inscenáciou Komunizmus Divadlo Aréna uzavrelo prvú časť Občianskeho cyklu, ktorá dostala voľný podtitul Totalitná trilógia. Všetky tri hry boli pri príležitosti výročia novembra 1989 pozvané na spoločné hosťovanie do Činoherného klubu v Prahe, kde zožali úspech u divákov i českej odbornej kritiky.

S Komunizmom reprezentovalo Divadlo Aréna to najlepšie zo slovenského divadla na festivale Dotyky a spojenia 2009, zúčastnilo sa festivalu Nová dráma 2009 a divadelných prehliadok v Českom Těšíne, Prostějove a medzinárodného festivalu Divadlo európskych regiónov v Hradci Králové.


Recenzie

Komunizmus, normalizačná tragédia?

28.11.2008 | Divadelný ústav | Soňa Šimková

neskoro-normalizačná tragédia

28.11.2008

Dátum premiéry

2 hod. 10 min.

15 min. prestávka

Tvorcovia

Réžia Martin Čičvák

Dramaturgia Martin Kubran

Scéna Hans Hoffer

Kostýmy Nina A. Stillmark


Partneri divadla Aréna