• Eugène Ionesco

    Lekcia

    Groteskná karikatúra absurdného vzťahového trojuholníka, ktorá odhaľuje brutálnu podstatu pravdy veľkého divadla sveta, ktorá je komická i tragická zároveň.
 

komická dráma

Groteskná karikatúra absurdného vzťahového trojuholníka, ktorá odhaľuje brutálnu podstatu pravdy veľkého divadla sveta, ktorá je komická i tragická zároveň.

Detailnejší popis


„Grotesku a karikatúru treba radikálne posilniť a postaviť ako protiklad k vyblednutej duchaplnosti salónnej komédie.“ – povedal pred viac ako šesťdesiatimi rokmi popredný predstaviteľ absurdného divadla Eugène Ionesco. Dnes naberajú rovnakú, ak nie ešte väčšiu silu ako v roku 1957.

Mladá žiačka si túži urobiť totálny doktorát, preto musí zvládnuť nielen aritmetiku, ale najmä základy lingvistiky a zrovnávacej filológie, ktorej sa oddaná profesorova slúžka desí najviac. Autorova slovná ekvilibristika vytvára absurdne smiešne, groteskné situácie s tajomnou hororovou atmosférou, ktoré vás presvedčia o tom, že spočítavanie základných čísel či vyslovovanie písmenka „s“ nemusí byť vždy také ľahké, ako sa na prvý pohľad môže zdať... Absurdný vzťahový trojuholník odhaľuje brutálnu podstatu pravdy veľkého divadla sveta, ktorá je komická i tragická zároveň.

Lekcia Eugèna Ionesca bola prvýkrát uvedená na scéne Vreckového divadla (Le Théâtre de Poche Montparnasse) 20. februára 1951.


Predstavenie sa hrá v LOFT ARÉNA.

UPOZORNENIE: LOFT ARÉNA sa nachádza na poschodí a do sály nie je možný bezbariérový prístup. 

Recenzie

Lekcia Roberta Rotha

28.10.2019 | mojakultura.sk | Barbara Brathová

komická dráma

25.10.2019

Dátum premiéry

1 hod. 10 min.

Bez prestávky

Tvorcovia

Réžia Rastislav Ballek

Preklad Albert Marenčin

Dramaturgia Saša Sarvašová

Scéna Viktor Frešo

Kostýmy a svetelný dizajn Dorota Volfová


Partneri divadla Aréna