• Marián Amsler

    Lesk a bieda kurtizán

    Dramatizácia známeho románu prináša pohľad na ľudské osudy, ktoré sa od čias francúzskych salónov nezmenili. Príbeh kurtizány Ester ožíva v súčasnom spracovaní so živou hudbou a spevom.
 

najpútavejší román všetkých čias

Dramatizácia známeho románu prináša pohľad na ľudské osudy, ktoré sa od čias francúzskych salónov nezmenili. Príbeh kurtizány Ester ožíva v súčasnom spracovaní so živou hudbou a spevom.

Detailnejší popis


Režisér Marián Amsler pripravil pre Divadlo Aréna vlastnú adaptáciu románu Honoré de Balzaca Lesk a bieda kurtizán, jedného z najväčších literárnych diel 19. storočia. Lesk a bieda kurtizán patrí do série románov a poviedok, ktoré pod spoločným názvom Ľudská komédia zobrazujú dobovú francúzsku spoločnosť. 

V adaptácii Mariána Amslera sa spoločnosť meštianskych salónov, operných sál a parížskych ulíc mení na univerzálny svet, v ktorom fungujú všetky ľudské i spoločenské vzťahy presne tak, ako dnes. Centrom príbehu je dych berúci príbeh lásky krásnej kurtizány Ester (Petra Vajdová) a mladého dandyho Luciena de Rubempré (Matej Marušin). 

V pozadí spoločenských intríg, ktoré sa odvíjajú okolo mladého páru, sa pohybuje záhadný Carlos Herrera (Martin Hronský) – postava opradená množstvom tajomstiev prechádzajúca viacerými Balzacovými románmi, ktorá sa dočkala nepočetného množstva literárnych výkladov. 

Súčasťou vzrušujúceho divadelného zážitku bude originálna hudobná zložka (Slavo Solovic) zložená zo súčasných populárnych hitov v nových aranžmánoch vytvorených exkluzívne pre inscenáciu Lesk a bieda kurtizán, interpretovaných mladými talentovanými speváčkami Veronikou Strapkovou a Romanou Dang Van.

Vitajte na plese v opere!


Recenzie

Vitajte v Balzacovom fanklube

18.02.2015 | Pravda | Soňa Smolková

najpútavejší román všetkých čias

13.02.2015

Dátum premiéry

2 hod. 45 min.

15 min. prestávka

Tvorcovia

Réžia Marián Amsler

Dramaturgia a preklad piesní Zuzana Šajgalíková

Hudba a hudobné aranžmány piesní Slavo Solovic

Scéna a kostýmy Marián Amsler

Kostýmová spolupráca Marie Mukařovská

Pohybová spolupráca Nina Peráčková

Hrajú

Barón de Nuncingen Marek Ťapák

Carlos Herrera Martin Hronský

Delphine de Nuncingen Elena Podzámska

Lucien de Rubempré / Theodore Calvi Matej Marušin

Ester / Medúza Petra Vajdová

Rastignac / Amerika Veronika Strapková

Blondet / Ázia / Klotylda Romana Dang Van


Partneri divadla Aréna