• Jazz v Aréne

    Martin Valihora Quartet

    Koncert zoskupenia Martina Valihoru s ďalšími tromi skvelými jazzovými hudobníkmi.
 

jazzový koncert

Koncert zoskupenia Martina Valihoru s ďalšími tromi skvelými jazzovými hudobníkmi.

Detailnejší popis


Ondřej Štveráček 

Saxofonista Ondřej Štveráček patrí už celé desaťročie k najvýraznejším postavám nastupujúcej jazzovej generácie v Čechách. Je kmeňovým hráčom GUSTAV BROM Bigbandu, MATÚŠ JAKABČIC CZ/SK Bigbandu a EAST WEST EUROPEAN JAZZ ORCHESTRA. Debutový album ONDŘEJ ŠTVERÁČEK QUARTET „WHAT´S OUTSIDE“ bol nominovaný na Cenu Anděla ako Najlepší jazzový album 2010 a album „THE FORM“ bol jazzovými kritikmi zaradený v roku 2013 medzi tri najlepšie albumy. Štveráček je nezmazateľne inšpirovaný jazzovou tradíciou. Coltranov koncept tzv. Sheets of Sound presakuje jeho frázovaním, s touto jazzovou legendou má spoločné aj dokonale zvládnuté jazzové remeslo, neprekvapí ho akékoľvek, hoci aj krkolomné tempo. V posledných rokoch sa v Štveráčkovej hre derie na povrch jeho vlastná, silná hudobnícka osobnosť, z ktorej ťaží on sám, jeho spoluhráči ako aj poslucháči. Hral a spolupracuje s množstvom špičkových jazzových hudobníkov, z ktorých uvedieme aspoň mená ako George Mraz, Harry Sokal, Mel Canady, Dave Liebman, Jerry Bergonzi, Oskar Rózsa, Dennis Rowland, Štěpán Markovič, Kuba Stankiewicz a mnohí ďalší.

Ondrej Krajňák

Virtuózny klavirista a skladateľ sa narodil v Leviciach. S jazzom sa po prvýkrát stretol ako desaťročný, keď v rádiu počul trio Oscara Petersona. Táto hudba ho natoľko fascinovala, že presvedčil otca, aby ho pripravil na prehliadku mladých interpretov jazzovej hudby – Jazzový festival Žilina. Tu sa predstavil so svojim mladým triom a získal cenu Objav festivalu. Po absolvovaní ZUŠ začal Ondrej pod vedením prof. Roberta Ratonyiho študovať na Jazzovej akadémii Erkela Ferenca v Budapešti. V tom čase sa zúčastnil jazzovej súťaže v Poľsku, kde získal zvláštne ocenenie. Ako osemnásťročný reprezentoval školu na súťaži Jazzový klavír v Budapešti, kde vyhral cenu za sólový prejav. Ondrej Krajňák je považovaný za jedného z najlepších klaviristov na Slovensku. Na jeho hre je badateľný vplyv hudobníkov ako Oscar Peterson, Gonzalo Rubalcaba, Chick Corea alebo Adam Makovic, z predstaviteľov vážnej hudby ho ovplyvnili Johann Sebastian Bach, Béla Bartók, Fryderyk Chopin a Sergej Prokofjev.

Tomáš Baroš

Tomáš Baroš patrí medzi najmladších a najtalentovanejších kontrabasistov. Pochádza z hudobníckej rodiny, kde je pre neho otec Július Baroš, známy trubkár, veľkou hudobnou a životnou inšpiráciou. Tomáš sa od svojich 14  rokov zaradil do pražskej jazzovej scény, na ktorej hraje s najlepšími českými hudobníkmi. Študoval na pražskej hudobnej akadémii obor kontrabas u profesora Květoslava Borovičku. V roku 1999 vyhral prvú cenu v klasickej súťaži vo svojej kategórii, v roku 2003 mu bola udelená cena „Jazzman roka“ na medzinárodnom festivale Jazz & Blues v Ústí nad Labem v juniorskej kategórii. V roku 2004 dostal štipendium na Berklee College of Music v Bostone. Od roku 2004 je členom GUSTAV BROM Bigbandu, MATÚŠ JAKABČIC CZ/SK Bigbandu a hrá s mnohými ďalšími zoskupeniami. Známa je jeho spolupráca s Ivou Bitovou a pred niekoľkými mesiacmi sa pridal do projektu Ida Kelarová a Jazz Famelija. Na spoločnom koncerte Idy Kelarovej a Ivy Bitovej v pražskej Lucerne hral duet s vynikajúcim basgitaristom George  Mrázom.

Martin Valihora

Pochádza z hudobníckej rodiny. Študoval klavír, neskôr súkromne u bubeníka Olda Petráša a na Konzervatóriu v Bratislave odbor bicie nástroje. Od 1999 člen znovu obnovenej formácie Fermáta (František Griglák, Fedor Frešo, Martin Valihora, Peter Preložník). V roku 2000 sa zúčastnil na BJD, kde vystúpil spolu s Ronom Affifom, Gabom Jonášom a Jurajom Griglákom; získal štipendium na Berklee College of Music Boston (USA). Počas profesionálnej hudobnej kariéry spolupracoval s mnohými slovenskými a zahraničnými osobnosťami a skupinami, napr. Adriena Bartošová, Juraj Burian, Don Grusin, Ron Affif, Sam Parks, Jeff Pevar, Bryan Carrigan, Steve Postell, Greg Hopkins, Sergio Salvatore, Jeff Galindo, Berklee Concert Jazz Orchestra a mnohými ďalšími. Organizuje množstvo jazzových koncertov (napr. One Day Jazz Festival), ktorých cieľom je prepojiť popredných slovenských jazzových hudobníkov so špičkovými jazzmanmi z Európy a Ameriky a uľahčiť im prvé kroky na medzinárodnej hudobnej scéne.

   Koncert z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

jazzový koncert

15.02.2018

Dátum premiéry

1 hod. 30 min.

Bez prestávky


Partneri divadla Aréna