• Philip Glass

  Achnaton

  Príbeh revolučného egyptského faraóna, ktorý sa usiloval zmeniť život svojho ľudu pomocou nového náboženstva a namiesto uctievania starých bohov presadzoval uctievanie jediného božstva.
 

MET Opera: Live in HD

Príbeh revolučného egyptského faraóna, ktorý sa usiloval zmeniť život svojho ľudu pomocou nového náboženstva a namiesto uctievania starých bohov presadzoval uctievanie jediného božstva.

Detailnejší popis


Do Metropolitnej opery sa vracia Phelim McDermott s novou inscenáciou Glassovho Achnatona, pred časom tu s veľkým úspechom uviedol jeho operu Satyagraha. Diriguje Karen Kamensek, ktorá v Metropolitnej opere debutuje. Hlavnú úlohu revolučného egyptského faraóna, ktorý sa usiloval zmeniť život svojho ľudu pomocou nového náboženstva a namiesto uctievania starých bohov presadzoval uctievanie jediného božstva, stvárni Anthony Roth Costanzo. Jeho ženu Nefertiti spieva v Metropolitnej opere debutujúca mezzosopranistka J’Nai Bridges a kráľovnú Teju, faraónovu matku, stvárni Dísella Lárusdóttir.

Na vizuálnom stvárnení inscenácie sa zúčastňuje aj žonglérska skupina Gandini Juggling, jej pohybová choreografia jej dokonale zladená s orchestrom. Pôvodne Achnaton vznikol v koprodukcii Anglickej národnej opery a Losangeleskej opery a v spolupráci s anglickým divadelným súborom Improbable. Premiéra sa konala v Londýne a inscenácia v roku 2017 získala Olivierovu cenu za najlepšiu produkciu novej opery. Následne ju uviedli v Los Angeles.

Program

 • 18:55 – 19:05   Úvod
 • 19:05 – 20:03   Prvé dejstvo
 • 20:03 – 20:35   Prestávka
 • 20:35 – 21:24   Druhé dejstvo
 • 21:24 – 21:55   Prestávka
 • 21:55 – 22:36   Tretie dejstvo
 • 22:36 – 22:41   Záver


MET Opera: Live in HD

23.11.2019

Dátum premiéry

3 hod. 46 min.

2 prestávky

Tvorcovia

Dirigent Karen Kamensek

Réžia Phelim McDermott

Scéna Tom Pye

Kostýmy Kevin Pollard

Svetelný dizajn Bruno Poet

Choreografia Sean Gandini

Hrajú

Kráľovná Teja Dísella Lárusdóttir

Nefertiti J’Nai Bridges

Achnaton Anthony Roth Costanzo

Veľkňaz boha Amona Aaron Blake

Horemheb Will Liverman

Aje Richard Bernstein

Amenhotep Zachary James


Partneri divadla Aréna