• Jazz v Aréne

    Ondřej Štveráček Quartet ft. Gene Jackson

    Koncert najvýraznejších jazzových hudobníkov v zložení Ondřej Štveráček, Tomáš Baroš, Klaudius Kováč a Gene Jackson.
 

jazzový koncert

Koncert najvýraznejších jazzových hudobníkov v zložení Ondřej Štveráček, Tomáš Baroš, Klaudius Kováč a Gene Jackson.

Detailnejší popis


Ondřej Štveráček 

Saxofonista Ondřej Štveráček patrí už celé desaťročie k najvýraznejším postavám nastupujúcej jazzovej generácie v Čechách. Je kmeňovým hráčom GUSTAV BROM Bigbandu, MATÚŠ JAKABČIC CZ/SK Bigbandu a EAST WEST EUROPEAN JAZZ ORCHESTRA. Debutový album ONDŘEJ ŠTVERÁČEK QUARTET „WHAT´S OUTSIDE“ bol nominovaný na Cenu Anděla ako Najlepší jazzový album 2010 a album „THE FORM“ bol jazzovými kritikmi zaradený v roku 2013 medzi tri najlepšie albumy. Štveráček je nezmazateľne inšpirovaný jazzovou tradíciou. Coltranov koncept tzv. Sheets of Sound presakuje jeho frázovaním, s touto jazzovou legendou má spoločné aj dokonale zvládnuté jazzové remeslo, neprekvapí ho akékoľvek, hoci aj krkolomné tempo. V posledných rokoch sa v Štveráčkovej hre derie na povrch jeho vlastná, silná hudobnícka osobnosť, z ktorej ťaží on sám, jeho spoluhráči ako aj poslucháči. Hral a spolupracuje s množstvom špičkových jazzových hudobníkov, z ktorých uvedieme aspoň mená ako George Mraz, Harry Sokal, Mel Canady, Dave Liebman, Jerry Bergonzi, Oskar Rózsa, Dennis Rowland, Štěpán Markovič, Kuba Stankiewicz a mnohí ďalší.

Gene Jackson

Jazzoví hudobníci na celom svete vnímajú s obdivom obrovský talent Gene Jacksona a to isté platí aj o jeho expresívnych vystúpeniach. S rovnakou ľahkosťou a majstrovstvom ovláda rôzne hudobné žánre a rytmy – africké, latino či cool. V roku 1979 ako osemnásťročný začal svoje štúdium na známej Berklee College of Music v Bostone. Táto škola urýchlila jeho uplatnenie sa medzi profesionálnymi hudobníkmi. Vzhľadom na jeho schopnosti hrať rozmanitými štýlmi, spolupracoval s takmer všetkými významnejšími jazzmanmi ako napr. Kevin Eubanks, Elvis Costello, Joe Lovano, Hugh Masekela, Art Farmer, George Coleman, Greg Osby a ďalší. Na jeseň roku 1991 začal hrať s Herbie Hancock Trio/Quartet, so spoluhráčmi ako Wayne Shorter a Dave Holland - čo bolo podľa jeho vlastných slov absolútnym vrcholom jeho kariéry. V rokoch 1993-2000 absolvovali niekoľko svetových turné a napriek mnohým personálnym zmenám bola stolička bubeníka vždy vyhradená pre Gene Jacksona. Okrem spolupráce s Herbie Hancockom pôsobil Gene Jackson ako člen Michele Rosewoman´s Quintessence, Robin Eubanks Mental Images Group, Jorge Sylvester´s Music Collage a Mingus Big Band. 

Tomáš Baroš

Tomáš “Kaštan” Baroš sa narodil v roku 1985 v Tepliciach, od svojich piatich rokov však žije v Prahe. Jeho prvou hudobnou inšpiráciou bol jeho otec, uznávaný trumpetista, Július Baroš. Ku kontrabasu sa dostal vo svojich 12 rokoch a o 2 roky neskôr dosiahol prvý úspech na celoštátnej klasickej súťaži v Trutnove, kde vyhral prvú cenu vo svojej kategórii. V rokoch 2000 až 2005 študoval hru na kontrabas na Pražskom konzervatóriu pod vedením profesora Květoslava Borovičky. Rok 2003 mu priniesol cenu Sólista roku v súťaži Junior Jazz v Ústí nad Labem. Od roku 2006 spolupracuje s rozhlasovým big bandom Gustava Broma a účinkuje v mnohých dalších projektoch ako napríklad: Ondřej Štveráček kvartet, Ida Kelarová a Jazz famelia, Radovan Tariška folklore to jazz, Zeuritia, Kaunis five, Gipsy.cz, Lukáš Oravec kvartet, Harry Sokal free tenors a Roman Jánoška Jazz consort. V roku 2012 vyhral s kvartetom Miroslava Hloucala prvú cenu v medzinárodnej súťaži Jazz Prix. V súčasnej dobe sa zaraďuje medzi najvyhľadávanejších kontrabasistov nielen v Čechách, ale i na Slovensku. Sprevádzal hviezdy svetovej jazzovej scény ako: Benny Golson, Rick Margitza, Antonio Farao, Gene Jackson, Vincent Herring, Dennis Rowland, Eric Allen, Deborah Davis, Joe Cohn, Paul Bollenback a mnohých ďalších.

Klaudius Kováč

Je jednou z najvýraznejších súčasných osobností slovenského jazzového klavíra. Jeho aktívna koncertná činnosť siaha od samostatného sólového recitálu cez rôzne jazzové zoskupenia až po účinkovanie v bigbande Gustava Broma. Klaudio si podľa otcovho vzoru vybral klavír, ktorý neskôr študoval na konzervatóriu v Žiline a v Banskej Bystrici. Obidvaja jeho bratia sa tiež venujú hudbe. Prvé kontakty s jazzom získal už v rannom detstve, ktorý mu jeho otec priblížil prostredníctvom nahrávok J. Smitha, O. Petersona, G. Bensona a E. Fitzgeraldovej. Svoje vlohy pre tento žáner ďalej sám rozvíjal počas štúdia klasického klavíra. V rokoch 1996-1998 formoval svoju hru v skupine Swing Q saxofonistu Štefana Čemana. Od roku 1998 je členom Nothing but Swing Tria. Pre svoj štýlový jazzový prejav je vyhľadávaným sprievodným hráčom. V roku 2000 bol angažovaný americkým jazzovým spevákom Lee Andrew Davisonom na polročné turné v Južnej a Strednej Amerike. K jeho obľúbeným projektom patrí aj koncertný program pre dva akustické klavíre, v ktorom najčastejšie spolupracuje s vlastným bratrancom Ondrejom Krajňákom, významným slovenským jazzovým klavíristom. Významná je aj jeho pedagogická činnosť, od roku 2010 je odborným asistentom na JAMU v Brne.


jazzový koncert

21.03.2019

Dátum premiéry

1 hod. 30 min.

Bez prestávky


Partneri divadla Aréna