• Kolektív autorov

    Povstanie

    Originálna divadelná koláž dramatických textov desiatich českých a slovenských autorov uvedená pri príležitosti 70. výročia vypuknutia SNP.
 

7. časť Občianskeho cyklu

Originálna divadelná koláž dramatických textov desiatich českých a slovenských autorov uvedená pri príležitosti 70. výročia vypuknutia SNP.

Detailnejší popis


Pri príležitosti 70. výročia Slovenského národného povstania Divadlo Aréna vyzvalo popredných slovenských a českých dramatikov, prozaikov a publicistov k napísaniu jednoaktoviek na tému SNP. V inscenačnom výbere sa ocitli texty Pavla Kohouta, Ľubomíra Feldeka, Michala Hvoreckého, Evy Maliti-Fraňovej, Slávy Daubnerovej, Martina Čičváka a Petra Lomnického. Na režijné a koncepčné zastrešenie celého projektu divadlo oslovilo režisérku a performerku Slávu Daubnerovú, ktorá priniesla scénický princíp spájajúci jednotlivé hry do jednoliateho javiskového tvaru s názvom POVSTANIE. "Slovenské" a "národné" je škrtnuté zámerne. Ambíciou projektu je očistiť SNP od ideologických nánosov a pomenovať ho ako ojedinelý prejav aktivity slovenského národa, nevynechávajúc pritom všetky paradoxy, ktoré sú s ním spojené.

Inscenácia Povstanie je siedmou časťou Občianskeho cyklu Divadla Aréna, ktorý má voľný podtitul „Sedem hlavných hriechov.“ Cyklus sa začal inscenáciou Tiso v roku 2005 a pokračoval Dr. Gustávom Husákom (2006), Komunizmom (2008), hrou Kukura (2011), Holokaust (2012) a Kapitál (2014). Jeho zavŕšením je projekt Povstanie, v ktorom ožije sedem pôvodných hier v multi-žánrovom modernom divadelnom tvare, exkluzívne v predvečer 70. výročia vypuknutia SNP.


7. časť Občianskeho cyklu

28.08.2014

Dátum premiéry

1 hod. 50 min.

Bez prestávky

Tvorcovia

Réžia Sláva Daubnerová

Dramaturgia Zuzana Šajgalíková

Scéna Juraj Kuchárek

Kostýmy Martin Kotúček

Hudba Matej Gyarfáš

Réžia a výber projekcií Sláva Daubnerová

Video mapping Alex Zelina

Postprodukcia videí Lukáš Kodoň

Choreografia Stanislava Vlčeková

Inscenačná spolupráca Martin Čičvák


Partneri divadla Aréna