• Henrik Ibsen

    ROSMERSHOLM (online)

    Záznam predstavenia Divadla Aréna, ktorý si môžete vychutnať bezplatne online z pohodlia svojho domova.
 

online divadlo u vás doma

Záznam predstavenia Divadla Aréna, ktorý si môžete vychutnať bezplatne online z pohodlia svojho domova.

Detailnejší popis


Napriek zlepšujúcej sa situácii a uvoľňujúcim sa opatreniam v súvislosti s koronavírusom sme sa rozhodli priniesť vám záznam predstavenia ROSMERSHOLM, ktorý si môžete pozrieť bezplatne online u vás doma. 

Záznam bude zverejnený na YouTube kanáli Divadla Aréna dňa 14. mája 2021 (piatok) o 0:00 hod., kde bude prístupný do 20. mája 2021 (štvrtok) do 24:00 hod.

O INSCENÁCII ROSMERSHOLM

Johannes Rosmer po samovražde svojej manželky žije vo svojom meštianskom sídle (Rosmersholme) s liberálne zmýšľajúcou Rebekkou Westovou. Postupne sa s Rosmerom začína diať (Rebekkiným vplyvom, alebo prirodzene?) vážna premena: vzdáva sa kňazského povolania a napokon i náboženskej viery. Tento fakt vyvolá rozruch v celej spoločnosti a reprezentanti cirkvi a tradičných hodnôt, rovnako ako liberálne hnutie stojace v opozícii, sa usilujú získať Rosmera na svoju stranu. Odhaľovanie minulosti a s ňou spojeného ťaživého pocitu viny sa zlieva so spoločensko-politickým zápasom, do ktorého je Rosmer vťahovaný. Uvedomenie si svojej pozície roztrhnutia medzi starým a novým svetom ho privedie do hraničnej situácie.

V modernom inscenačnom výklade režiséra Rastislava Balleka, ktorého súčasťou je i účinkovanie performerky Slávy Daubnerovej, sa v hlavnej úlohe Johannesa Rosmera predstavuje člen činohry SND Robert Roth.

Dramatická tvorba Henrika Ibsena patrí do zlatého fondu európskej literatúry. Inscenovanie klasického repertoáru je základom pre kultúrne vedomie a kontinuitu spoločnosti. Rosmersholm je považovaný za Ibsenovo majstrovské dielo. Na slovenských javiskách sa ocitol dvakrát: po prvýkrát v roku 1940 a naposledy v roku 2003, v oboch prípadoch na doskách SND. Tretíkrát ho uviedlo v roku 2013 Divadlo Aréna.

Inscenácia mala premiéru 5. decembra 2013 v Divadle Aréna.

online divadlo u vás doma

14.05.2021

Dátum premiéry

Hrajú

Johannes Rosmer Robert Roth

Rebekka Westová Petra Vajdová

Kroll Ľubo Bukový

Peder Mortensgård Braňo Deák, Juraj Loj

Ulrik Brendel Martin Hronský

Pani Helsethová Natália Puklušová

Beata Sláva Daubnerová


Partneri divadla Aréna