• Štefan Kršňák

    S brokovnicou na manžela

    Slovenská bulvárna komédia o bláznivej žene Gladiole Vranovej a jej nezvyčajnom mužovi Ferdišovi zosmiešňuje príťažlivosť nenáročných frašiek, ktoré nám ponúkajú médiá.
 

konečne poriadna komédia

Slovenská bulvárna komédia o bláznivej žene Gladiole Vranovej a jej nezvyčajnom mužovi Ferdišovi zosmiešňuje príťažlivosť nenáročných frašiek, ktoré nám ponúkajú médiá.

Detailnejší popis


Situačná komédia zo 70-tych rokov od Štefana Kršňáka je dodnes úspešne uvádzaná slovenskými ochotníkmi. Komédia zobrazuje roly muža a ženy v manželstve v obrátenom garde: muž varí a štopká ponožky, zatiaľ čo jeho žena „nosí nohavice“.

Ferdiš je päťdesiatnik, rád štrikuje, varí a upratuje. Plní funkciu manželky a jeho skutočná manželka Cecília ním pohŕda, túži, aby mal frajerky, aby pil, aby ju bil, jednoducho aby bol „mužom“. Vyhodí ho z bytu, chce sa s ním rozviesť. Celý dej bulvárnej komédie sa odohráva v byte Ferdišovho spolupracovníka, starého mládenca Imricha, ktorý práve maľuje byt, čím postupne vzniká celý rad fraškovitých situácií.

Kršňákova hra bola viac ako 30 rokov po jej napísaní uvedená na profesionálnom javisku vôbec po prvý raz. Ponuku k réžii tejto hry prijal jeden z najuznávanejších slovenských režisérov Roman Polák. Jej uvedenie na javisku Divadla Aréna má snahu byť zdvihnutým prstom pred bulvarizáciou bratislavského divadelného repertoáru a poukázaním na nízko nastavenú latku zábavného žánru v televízii i v divadle.konečne poriadna komédia

11.04.2010

Dátum premiéry

2 hod. 0 min.

15 min. prestávka

Tvorcovia

Réžia Roman Polák

Scéna Jaroslav Valek

Kostýmy Karola Cermak-Šimáková

Hudba Oskar Rózsa

Klavírne improvizácie Vladislav Šarišský

Hrajú

Cecília Krútiková Zuzana Kronerová

Ferdiš, jej manžel Miro Noga

Eva, ich dcéra Petra Vajdová

Imrich Repa Juraj Kemka

Tajný policajt Ľubo Bukový / Cyril Žolnír


Partneri divadla Aréna