• Jazz v Aréne

    Shannon-Brantigan-Rózsa-Valihora

    Jazzový koncert štyroch vynikajúcich hudobníkov: Shannon - Brantigan - Rózsa - Valihora.
 

jazzový koncert

Jazzový koncert štyroch vynikajúcich hudobníkov: Shannon - Brantigan - Rózsa - Valihora.

Detailnejší popis


John Shannon

Tento americký folk-rockový spevák, gitarista a skladateľ vyrastal v Pittsburgu, Pennsylvania, kde strávil väčšinu času v prostredí ovplyvnenom undergroundovou hudbou s prvkami indie-rockových show a jazzovými koncertami. Je absolventom Berklee College of Music v Bostone. 

Časopis AllMusic ho prirovnal k Timovi Buckleymu a Nickovi Drakeovi. Jeho komplexné folkové a jazzové melódie a lyrický, akustický gitarový štýl, rovnako ako aj jeho dychtivý vokálny prejav sú silno ovplyvnené folkom a jazzom.

Shannon je tiež známy svojimi vystúpeniami ako sideman gitarista s umelcami ako pianistka Hiromi Uehara, spevák a skladateľ James Maddock, saxofonista Bob Reynolds, speváčka a skladateľka Sonya Kitchell a violončelistka a trombonistka Dana Leong.

Svoj prvý sólový album nahral v roku 2008.

Dan Brantigan

Absolvoval Berklee College of Music, kde vynikal v dvoch odboroch - ako jráč na trúbku a hudobný producent. V Berklee študoval spolu so známymi trúbkarmi Tigerom Okoshimom a Gregom Hopkinsom. Jeho elektroakustické kompozície boli predstavené na koncertoch Akustickej spoločnosti Ameriky (ASA) v rokoch 2001-2002 a boli prijaté s veľmi pozitívnym ohlasom.

Dan spolupracuje s takými umelcami ako DJ Krush, LTJ Bukem, Bonnie Raitt, Jackson Browne, Medeski Martin a Wood, Soulive, Les Nubians, Ice T, Disco Biscuits, Ming a FS, Dr. Didj a Waking Vision.

S jeho kvartetom (Martin Valihora, John Shannon a Oskar Rózsa) prešli východnú Európu a nahrali album "Becoming". V poslednej dobe Dan vystupoval na Kube s La Timbou Loca, zdieľal scénu s Los Van Van a Pupy y los que Son Son.

Oskar Rózsa

Absolvoval orchestrálne dirigovanie na Štátnom konzervatóriu a VŠMU v Bratislave u prof. Zdeňka Bílka. Študoval kompozíciu filmovej hudby na Berklee College of Music v Bostone. Ako hudobník (basgitara, klávesy) a producent sa podielal asi na 50 albumoch rôznych umelcov. Spolupracoval s Dežom Ursinym, Richardom Müllerom, Jarom Filipom, Mariánom Vargom, Janou Kirschner, Čistými Tvrami, Ivanom Táslerom a ďalšími. 

V roku 1999 nahral album Hrana - poctu Marekovi Brezovskému. Niekoľko rokov vystupoval v triu Šeban-Rózsa,Buntaj (ASH Band). Bol zakladateľom skupín Free Faces a Barflies.

Je iniciátorom rôznych projektov zameraných na improvizovanú hudbu (napríklad Oskar Rózsa Sextet, s ktorým nahral aj CD). Napísal hudbu k niekoľkým divadelným predstaveniam a filmom. 

Oskar Rózsa je zároveň hosťujúcim dirigentom Komorných sólistov v Bratislave. 

Martin Valihora

Pochádza z hudobníckej rodiny. Študoval klavír, neskôr súkromne u bubeníka Olda Petráša a na Konzervatóriu v Bratislave odbor bicie nástroje. 

Od roku 1999 je členom znovu obnovenej formácie Fermáta (František Griglák, Fedor Frešo, Martin Valihora, Peter Preložník). V roku 2000 sa zúčastnil na BJD, kde vystúpil spolu s RTonom Affifom, Gabom Jonášom a Jurajom Griglákom; získal štipendium na Berklee College of Music v Bostone.

Počas profesionálnej hudobnej kariéry spolupracoval s mnohými slovenskými a zahraničnými osobnosťami a skupinami, napr. Adriena Bartošová, Juraj Burian, Don Grusin, Ron Affif, Sam Parks, Jeff Pevar, Bryan Carrigan, Steve Postell, Greg Hopkins, Sergio Salvatore, Jeff Galindo, Berklee Concert Jazz Orchestra a mnohými ďalšími.

Organizuje množstvo jazzových koncertov (napr. One Day Jazz Festival), ktorých cieľom je prepojiť popredných slovenských jazzových hudobníkov so špičkovými jazzmanmi z Európy a Ameriky a uľahčiť im prvé kroky na medzinárodnej hudobnej scéne.

   Koncert z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

jazzový koncert

21.09.2017

Dátum premiéry

1 hod. 30 min.

Bez prestávky


Partneri divadla Aréna