• Jazz v Aréne

    Tango Ultimo

    Koncert unikátnej tango-jazzovej formácie, ktorú založil Marcel Palonder spolu s Martinom Valihorom a ďalšími významnými inštrumentalistami.
 

jazzový koncert

Koncert unikátnej tango-jazzovej formácie, ktorú založil Marcel Palonder spolu s Martinom Valihorom a ďalšími významnými inštrumentalistami.

Detailnejší popis


Marcel Palonder už od útleho detstva prejavoval hudobný talent, ktorý s podporou rodičov začal vo veku 10 rokov rozvíjať na bratislavskom konzervatóriu pod vedením profesora Romana Rydla. V 11-tich rokoch začal verejne koncertovať, v 15-tich vyhral celoslovenskú klavírnu súťaž, pokračuje v štúdiu na bratislavskom a neskôr aj brnianskom konzervatóriu (kompozično-dirigentský odbor a klavír). Svoju prvú pop-rockovú formáciu Propolis zakladá ako 16-ročný; c roku 1986 sa pridáva do sprievodnej skupiny Mariky Gombitovej ako klávesista a spevák a neskôr so spoluhráčmi z nej zakladá novú formáciu Mandragora, s ktorou koncertuje po celom vtedajšom Československu.

V roku 1989 emigroval do južného Francúzska, kde vystupuje ako spevák na spoločenských akciách v Nice a Monaku. Od septembra 1989 študuje na monackej Akadémii hudby, pričom naďalej vystupuje ako sólový spevák a zároveň účinkuje i v zbore monackej katedrály.

Po návrate do už slobodného Československa v roku 1991 debutuje na domácej scéne albumom "Marcel - Cudzinec v tvojom srdci" (v spolupráci s G. Dušíkom a K. Peterajom). Následne spolu s mladými slovenskými džezmenmi (M. Jakavčic, A. Šeban a ďalší) zakladá prvý porevolučný jazzový klub v Bratislave - "Danglár" v budove VŠVU, ktorý sa stáva centrom stretávania celej mladej umeleckej generácie. Zároveň s priateľmi zakladá hudobnú formáciu Accidents Happen, s ktorou úspešne koncertuje doma i v zahraničí.

Ako sólový spevák paralelne spolupracuje s anglickou populárnou speváčkou Dominique le Vack, s ktorou v roku 1994 vystúpi ako prvý hudobník z bývalého východného bloku na jubilejnom 30. ročníku kultového hudobného festivalu v Glastonbury a následne pokračuje v spolupráci s londýnskymi hudobníkmi v rámci londýnskej klubovej scény.

V roku 1996 nahráva ďalší sólový album"Go West" a reprezentuje Slovensko na finále Eurovízie v Oslo s piesňou "Kým nás máš" (J. Burian - J. Urban), ktorá vo svojej anglickej verzii slávi úspechy aj v mnohých zahraničných rozhlasových hitparádach, na čo Marcel nadviaže polročným pobytom a umeleckými vystúpeniami v Škótsku.

Od roku 1998 sa Marcel Palonder venuje aj účinkovaniu v úspešných a populárnych divadelných muzikáloch na Slovensku i v Čechách (napr. Krysař, Kleopatra, Romeo a Júlia, Cigáni idú do neba...).

V roku 2005 zakladá novú hudobnú formáciu s Martinom Valihorom, Oskarom Rózsom, Jurajom Griglákom a Anitou Soul Deep'n Space a neskôr opäť s Martinom Valihorom a ďalšími významnými inštrumentalistami zakladá Tango Ultimo - unikátnu tango-jazzovú formáciu.

   Koncert z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

jazzový koncert

21.06.2017

Dátum premiéry

1 hod. 30 min.

Bez prestávky

Hrajú

spev Marcel Palonder

akordeón/bandoneón Boris Lenko

klavír Ondrej Krajňák

kontrabas Juraj Griglák

bicie Martin Valihora


Partneri divadla Aréna