• Oľa Muchinová

    You

    Melancholický trpko-smiešny príbeh o ľuďoch, ktorí nedokážu naplniť svoje túžby. V jednom moskovskom byte nechávajú za sebou len útržky svojich túžob a životov.
 

prvá premiéra Divadla Aréna

Melancholický trpko-smiešny príbeh o ľuďoch, ktorí nedokážu naplniť svoje túžby. V jednom moskovskom byte nechávajú za sebou len útržky svojich túžob a životov.

Detailnejší popis


Prvou premiérou novej éry Divadla Aréna, ktorá sa začala v roku 2002 nástupom riaditeľa Juraja Kukuru, bola hra mladej ruskej dramatičky Ole Muchinovej You. Režisér Marián Amsler, čerstvý absolvent VŠMU, sa s Muchinovej textami stretol už ako študent, keď v bratislavskom Štúdiu 12 inscenoval jej hru Táňa-Táňa (inscenácia bola nominovaná na cenu Dosky za Objav sezóny 2001/2002). Muchinovej hry nezaprú silnú inšpiráciu dielom A. P. Čechova, čoho výnimkou nie je ani hra You. Neodohráva sa však na ruskej periférii, ale v Moskve, zrejme v súčasnosti a na prahu neurčitej vojny. Hrdinovia hry, podobne ako tí Čechovovi, nedokážu naplniť svoje túžby. Prechádzajú sem-tam jedným moskovským bytom, zanechávajú za sebou útržky svojich túžob a životov, a tak vzniká melancholicko-trpko-smiešna báseň. Na slávnostnej premiére You v Divadle Aréna sa zúčastnila aj autorka Oľa Muchinová. 

"V polovici nášho skúšobného obdobia sa začala skutočná vojna, zasiahla nás, proces i samotnú inscenáciu. Mladosť, staroba, túžba žiť, strach zo smrti a z premárneného okamihu sú témy, ktoré na pozadí záhadnej vojny vytvárajú motivickú líniu príbehu," vyjadril sa režisér Marián Amsler. "A popri tom sa spieva, počúva hudba, načúva výstrelom na ulici, smeje sa, pije vodka, plače, pije vodka... You je mozaika, život rozbitý na kúsočky a tie sú ako fotky uložené v albume. Nedá sa už presne určiť, v akom roku sa nachádzame, nevieme, či je deň alebo noc, ani len aké je práve ročné obdobie. Jednoducho „čas prestal plynúť“. Život sa zastavil v jednom okamihu – ten okamih je You." 

Autorka Oľa Muchonová po premiére povedala: "Réžia Mariána Amslera sa mi páčila omnoho viac ako tie moskovské. V inscenácii je väčšia nežnosť. Miestami mi pripomínala Bergmanove filmy. Vojnové scény boli zase ako z Jeana-Luca Godarda. Zážitok z dnešnej inscenácie mi prenikol až pod kožu."


prvá premiéra Divadla Aréna

12.04.2003

Dátum premiéry

Hrajú

Stepan Ivanovič František Kovár

Jelizaveta Sergejevna Mária Kráľovičová

Aňa Gabriela Bírová

Sestra Vanda Tureková

Seva Marek Majeský

Andrej Marián Miezga

Dimitrij Ondrej Kovaľ

Pirogová Renáta Ryníková

Barsukov Karol Čálik

Dve starenky (hlas) Ľudmila Swanová

Víťa (hlas) Seva


Partneri divadla Aréna